Iseteenindus

Jaotusvõrk taotleb kinnitust investeeringutele ja võrgutasudele

30.03.2011
Jaotusvõrk esitas Konkurentsiametile kooskõlastamiseks kolme aasta investeeringute kava ning uute võrgutasude taotluse. Kava alusel investeeriks ettevõte 2011.-2014. aastal elektrivõrgu uuendamisse kokku 300 miljonit eurot.

Investeeringute kava rahastamiseks ja võrguteenuse kvaliteedi tõstmiseks on vajalik võrguteenuse hinnatõus keskmiselt 0,39 s/kWh võrra. Kuna võrgutasu moodustab elektriarvest ligikaudu kolmandiku, tähendaks see elektritarbijatele keskmise igakuise elektriarve suurenemist umbes 6% võrra.

Eesolevateks aastateks planeeritud investeeringud jagunevad peamiselt maakaabli, uute alajaamade ning kaugloetavate arvestite vahel, mille paigaldamine algab järgmisel aastal. Lisaks investeeringutele vajab vananev võrk töökindluse hoidmiseks ka senisest suuremas mahus hooldus- ja remonttöid.

"Uue investeeringute kava järgi moodustaks maakaabli osakaal meie elektrivõrgus 2014. aastaks ligi kolmandiku. Maakaabel koos uute alajaamadega vähendab võrgu sõltuvust ilmastikust ning võimaldab ka rikkeid kiiremini lokaliseerida ja kõrvaldada," ütles Jaotusvõrgu juhataja Tarmo Mere. Ta lisas, et investeeringute ja võrgu töökindluse hoidmisele suunatud tööde tulemus väljenduks hinnanguliselt 20-protsendilises aasta keskmise elektrikatkestuste arvu languses majapidamise kohta.

Ühtlasi võimaldaksid investeeringud alandada elektrivõrgu kadusid järgmise kolme aasta keskmisena 6,4%-le võrreldes senise 3-aastase regulatsiooniperioodi keskmise 7,1%-ga.

Jaotusvõrk investeerib elektrivõrgu uuendamisse kogu oma ärikasumi. Eelmisel aastal suunas ettevõte investeeringuteks veidi üle 60 miljoni euro, mille abil sai uuendada 1,3 % ligi 60 000- kilomeetrisest elektrivõrgust. Uute võrgutasude läbi tõuseks uuenemistempo enam kui 2%-ni aastas. Võrgu iga-aastane vananemismäär ulatub aga 3%-ni.

Läbirääkimisi ja võrguteenuse kulude analüüsi järgmise kolme aasta võrgutasude kooskõlastamiseks alustas Jaotusvõrk Konkurentsiametiga eelmise aasta kevadel.

Võrgutasud on viimasel viiel aastal tõusnud 0,12 s/kWh ehk 4%, samal ajal kui inflatsiooni peegeldav tarbijahinnaindeks on kerkinud pea 32%. See tähendab, et reaalses väärtuses on võrguteenus viie aastaga odavnenud ligi 28%.

Uued võrgutasud hakkavad kehtima 90 päeva pärast Konkurentsiameti poolse kinnituse saamist.

Lisainfot elektriarve komponentide kujunemisse kohta saab siit »
Marina Bachmann
pressiesindaja
Eesti Energia AS
Tel: 71 51 218
GSM: 56 456 600
marina.bachmann@energia.ee