Iseteenindus

Enefit Outotec Technology hindab San Leon Energy tellimusel Maroko põlevkivi

29.08.2012
Eesti Energia ja insenerifirma Outotec ühisettevõte Enefit Outotec Technology (EOT) sõlmis koostöölepingu energiakontserniga San Leon Energy plc (San Leon) viimasele kuuluva põlevkivimaardla eeluuringuteks Marokos, Tarfaya põlevkivimaardlas. Koostöölepingu üheks eesmärgiks on hinnata Enefit tehnoloogia sobilikkust Tarfaya maardla põlevkivile.

Sõlmitud koostööleping hõlmab EOT poolt uuringute ja piloot-testide läbiviimist ning projekteerimisteenuseid. Projekti hilisemates etappides ka seadmete tarnet plaanitavale Enefit280 õlitehasele ning tuge õlitehase käivitamisel.

San Leon kavandab Marokosse põlevkivist elektri ja õlitootmist Tarfaya põlevkivimaardla baasil, milles leiduvas põlevkivis on hinnanguliselt 500 miljonit barrelit põlevkiviõli.

„Põlevkivist vedelkütuste tootmisel on maailmas suur arengupotentsiaal, kuna see pakub reaalset alternatiivi toornaftale. Meil on tehnoloogia, mis on efektiivne ja keskkonnasäästlik. Lisaks maailmas ainulaadne pikaajaline põlevkivist vedelkütuste tootmise kogemus. Antud koostöölepe on tunnustus Eesti inseneride arendustööle," ütles EOT tegevjuht Alo Kelder.

„Meil on hea meel teha koostööd Enefit Outotec Technology-ga Maroko põlevkiviressursi rakendamisel," ütles San Leoni juhatuse esimees Oisin Fanning. Ta toonitas, et Maroko on üks suurima põlevkivivaruga riike maailmas, kus huvi kohalikust toorainest elektri ja õli vastu on suur. San Leon plaanib sealse põlevkivi töötlemisel rakendada erinevaid põlevkivi töötlemise viise.

EOT emafirma Eesti Energia alustas oma esimese uue põlvkonna tehnoloogiat kasutava Enefit280 õlitehase kuumkäivitusega juuli lõpus. Esimene põlevkiviõli uuest tehasest peaks tulema septembris.

Eesti Energia ja Outotec asutasid ühisettevõtte Enefit Outotec Technology 2009. aastal. Ühisettevõtte peamiseks tegevusalaks on põlevkiviõli tootmise tehnoloogia Enefit arendamine ja müük. Eesti Energiale kuulub ühisettevõttest 60%, Outotecile 40% osalusest.

Eesti Energia on Maroko põlevkivivarusid analüüsinud ka varem. 2010. aastal uuriti põlevkivi Aghbala ja Errachidia maardlates. Kuna antud piirkondades analüüsitud kivimi kvaliteet ei olnud piisav, et selle töötlemine olnuks majanduslikult mõttekas, siis projekt lõpetati.

San Leon Energy Plc (SLE) on Londoni börsil noteeritud rahvusvaheline energiakontsern, mis arendab elektri-, õli- ja gaasitootmist Põhja-Aafrikas ja Euroopas, sealhulgas põlevkivist elektri ja vedelkütuste tootmist Marokos.

Eliis Vennik
Eesti Energia
Pressiesindaja
715 12 18
57 830 756
[email protected]