Iseteenindus

Iru elektrijaam sai uuendatud keskkonnakompleksloa

26.10.2011
Keskkonnaamet väljastas Eesti Energia Iru elektrijaamale uuendatud keskkonnakompleksloa. See võimaldab ehitustööde lõppemisel käivitada jaamas jäätmeenergiaploki ning põletada selles jäätmeid, jäätmekütuseid ja biomassi.

Olemasoleva elektrijaama laiendusena valmiv uus energiaplokk hakkab soojust ja elektrit tootma sorteerimise järel ülejäävatest segaolmejäätmetest ning samalaadsetest ehitus- ja tööstusjäätmetest. Jäätmeenergiaplokis on võimalik taaskasutada kuni 220 000 tonni jäätmeid aastas.

„Meie jäätmeenergiaplokk aitab vähendada jäätmete ära andmise kulusid üle Eesti ning pakub tulevikus stabiilsemat ja madalamat soojuse hinda Tallinna ja Maardu elanikele," sõnas Iru Elektrijaama arendusjuht Urmo Heinam. Elektriturg saab energiaploki näol uue efektiivse koostootmisüksuse.

Iru jäätmeenergiaplokk hakkab jäätmetest energia tootmiseks kasutama kaasaegset masspõletustehnoloogiat, mis võimaldab soojust ja elektrit toota keskkonnasõbralikult ja efektiivselt. Peatselt jõuab lõpule Iru elektrijaamaga sarnasel tehnoloogial töötava jäätmeenergiajaama ehitus Helsingis. Sama tehnoloogia on laialdaselt kasutusel ka Rootsis ja Taanis. Euroopas on kokku ligi 400 sarnasel tehnoloogial töötavat elektrijaama.

Jäätmeenergiaploki ehitus Iru elektrijaamas algas 2010. aasta sügisel. Plokk alustab tööd 2013. aastal. Prantsuse tehnoloogiatarnija CNIMi poolt ehitatva jäätmeenergiaploki maksumus on ligi 100 miljonit eurot. Üldehitustööd teeb Merko Ehitus, põletusresti tarnib Martin GmbH ja heitgaasi käitlussüsteemi CNIMi tütarettevõte LAB.

Uue energiaploki soojuse tootmise võimsus saab olema 50 MW ja elektri tootmise võimsus 17 MW. See täiendab Iru elektrijaama olemasolevaid toomisvõimusi, mis praegu on vastavalt 648 MW soojust ja 190 MW elektrit.

Lisainformatsioon:
Reimo Raja
Eesti Energia pressiesindaja
715 1218
566 19 659