Iseteenindus

Mida tähendab elektrituru avanemine?

22.05.2012
Juba vähem kui 8 kuu pärast lõpeb Eestis elektrimüügi monopoli ajastu. See tähendab tarbijale vabadust otsustada, milliselt elektrimüüjalt elektrit osta. Uuest olukorrast kasusaamiseks tuleb tegutseda juba sügisel.

Selle eest, et Teie kodusse jõuaks elektrienergia, hoolitseb edaspidi kaks teenusepakkujat. Üks müüb elektrit, teine osutab aga võrguteenust, mida on tarvis elektri transpordiks. Lihtsa võrdluse võib tuua liiklusest – riiklik teedevõrk on justkui elektri jaotusvõrk, teedel sõitvad eri marki autod tähistavad aga konkureerivate müüjate elektrit. Praegu on elektri müük ja võrguteenus teineteisega hästi tihedalt põimunud, kuid avatud elektriturul see muutub. Ühe teenuse puhul tekib konkurents ja valikuvõimalus, teine jääb aga endiselt loomulikuks monopoliks.

Oluline on teada, et elektrituru avanemine puudutab elektriarvest vaid elektrienergia osa. Võtame näiteks Eesti Energia koduklientide keskmise elektriarve, mis on ligi 26 eurot. Sellest pea 11 eurot moodustab võrguteenus, 7 eurot maksab elekter ise ning 8 eurot läheb maksudeks ja tasudeks Eesti riigile.2013. aastast tekib konkurents just elektrienergia osale. See tähendab, et kliendid saavad valida endale meelepäraseima müüja, kellelt elektrit osta. Ühtlasi asendub 2013. aastal riiklik elektri hind turuhinnaga, mis tekib elektribörsil ja mille kujunemisel räägivad kaasa Läänemere piirkonna 350 suurimat elektritootjat ja -müüjat.

Avatud turul võrguteenuses konkurentsi ei teki ja seda väga praktilisel põhjusel. Mitme konkureeriva elektrivõrgu ehitamine ja ülalpidamine on ühiskonnale äärmiselt kallis. Seepärast tegutsevad võrguettevõtted loomulike monopolidena kõikjal maailmas. See tähendab, et kui Teie majapidamine on ühendatud näiteks Eesti Energia kontserni kuuluva Elektrilevi (endine Jaotusvõrk) võrguga, pakub avatud turul võrguteenust Teile ikka Elektrilevi – sõltumata sellest, millise müüjaga olete elektrilepingu sõlminud.

Lisaks võrguteenusele jäävad avatud elektriturul riigi kontrolli alla ka elektriarvele lisanduvad riiklikud tasud ja maksud nagu taastuvenergiatasu, elektriaktsiis ja käibemaks.

Täna on turu täieliku avanemiseni jäänud mõni kuu ning just praegu on õige hetk end avatud elektrituru ja eesolevate muudatustega kurssi viia. Hea stardikoht on Eesti Energia koduleht www.energia.ee. Oleme seal avanud 2013. aastale pühendatud lehekülje, kus saate vaadata lühikest videoklippi avatud turu toimimise kohta, lugeda elektribörsist ja turuhinnast ning vaadata ka tänast elektri hinda börsil. Ühtlasi on just nüüd õige aeg meie e-teeninduses oma kontaktandmete ja volituste kontrollimiseks. Ajakohased andmed on vajalikud, et sügisel, elektrituru avanemise eel, jõuaks oluline info muudatustest ja uutest elektrilepingutest Teieni õigeaegselt.

Järgmistes infokirjades räägime sellest, kes saavad elektriturul müüjat valida, mida selleks teha tuleb ning kes ja kus kujundab elektriturul hinda.