Iseteenindus

Iru jäätmeenergiaploki katla survekatsetused läksid edukalt

21.06.2012
Iru elektrijaama kõrvale kerkiva uue jäätmeenergiaploki ehitus möödus olulisest verstapostist – survekatsetused on edukalt läbitud ning jäätmeploki südameks olev katel on valmis.

„Mitmes etapis toimunud põhjalike survekatsetuste käigus kontrolliti jäätmeploki katla vastupidavust ja lekkekindlust. Meie eesmärgiks oli saada kinnitus, et katel ja selle konstruktsioonid taluvad nõutavat survet ning vastavad kirjeldustele ja tehnilistele nõuetele," selgitas Iru elektrijaama arendusjuht Urmo Heinam.

Urmo rõhutas, et tegemist oli väga vastutusrikka testiga, mis pidi kinnitama, et seadmete tulevane käitamine on ohutu. „Kui surve all olevad seadmed ei ole korras või on nende monteerimise käigus tehtud vigu, on nende käitamine ohtlik. Seetõttu on äärmiselt oluline veenduda, et uus katel vastab kõikidele kõrgetele standarditele", rõhutas Urmo.

Survekatsetuste algul täideti katel veega surveni 25 baari ning vesi jäeti seisma selleks, et veenduda katla vastupidavuses ja lekete puudumises. Kuna lekkekohad puudusid ja survenäitajad olid korras, tõsteti järgmistes etappides vee surve kuni 106,9 baarini, mis ületab katla normaalse töö käigus tekkivat survet 2,5 korda. Katla ja katsetuste mahust annab aimu fakt, et katlasse mahtus 200 kuupmeetrit vett.

Koos astmelise surve tõstmise ja langetamisega kestis katsetus kokku neli tundi. „Testide tulemused näitasid, et peatöövõtja CNIM-i insenerid ja ehitajad on teinud kvaliteetsed tööd. Katel ja selle konstruktsioonid taluvad nõutavat survet ning vastavad kõikidele rangetele standarditele," ütles Urmo.

Survekatsetusi viisid läbi jäätmeploki peatöövõtja prantsuse ettevõtte CNIM-i insenerid ning järelvalvet teostas maailma üks juhtivaid testimise ja sertifitseerimisega tegelevaid ettevõtteid Bureau Veritas.

Iru elektrijaama jäätmeenergiaplokk valmib 2013. aastal ning hakkab kasutama kõige kaasaegsemat põletustehnoloogiat, mis lubab muundada elektriks ja soojuseks ca 85% jäätmetes sisalduvast energiast.

Eliis Vennik
Eesti Energia
Pressiesindaja
715 12 18
57 830 756
[email protected]