Iseteenindus

Pool aastat elektri vabaturgu Eestis: elektrist sai kaup ja elektritootjast motiveeritud müügimees

16.11.2010
Tänast Energiafoorumit juhtinud Eesti Energia juhatuse esimehe Sandor Liive sõnul saab täna kindlalt väita, et Eesti elektriturg toimib. Elektri turuhind kujuneb usaldusväärsel ja hästi toimival Nord Pool Spot elektribörsil, reaalne konkurents elektrimüüjate vahel tagab klientidele valikuvõimalused ning Eesti Energia ei ole enam ainumüüja positsioonis.

Liive sõnul on Eesti vabaturul klientidele tekkinud valikuvõimalustega kasvanud ka ootused elektrimüüja suhtes. „Oleme poole aastaga kogenud nii võite kui ka kaotusi, kuid veelgi tähtsam – oleme palju õppinud. Parimate lahenduste tagamiseks oleme muutnud oma tooteid, arendanud klienditeenindust ja koolitanud töötajaid, et oma klientidele jätkuvalt heal tasemel energiat pakkuda," tunnistas Liive.

Liive märkis, et Eesti inimene on vabaturu tingimustes harjunud valikuid tegema juba aastakümneid. „Oma igapäevaste ostude sooritamisel või ettevõtte jaoks tooraine ostmisel teeme teadlikke valikuid eesmärgiga saada parim toode või teenus võimalikult hea hinnaga. Nüüd jõudsid turumajanduse põhimõtted ka elektriturule – elektrist sai kaup ja elektritootjast motiveeritud müügimees," selgitas Liive.

Eesti Energia on avatud elektrituru müügimahtu kasvatanud üle 100 protsendi ning üle poole toodetud elektrienergiast müüakse Baltimaade avatud turule. „Kui aasta tagasi oli meil Leedus üks klient ehk Eesti Vabariigi Suursaatkond, siis tänaseks on meil Leedus üle 80 kliendi ja Leedu vabaturul ca 17-protsendiline turuosa. Ka Lätis oleme klientide arvu kasvatanud ja turuosa avatud turul püsib samuti 17 protsendi juures," sõnas Liive.

Eesti avatud turul on Eesti Energia turuosa 85 protsenti. Liive märkis, et turg vajabki toimimiseks mitmeid elektrimüüjaid ja konkurentsi. „Kindlasti ei loobu Eesti Energia ühestki lepingust kergekäeliselt. Oleme võitnud uusi kliente Läti ja Leedu turgudel ning kolmes riigis kokku on Eesti Energia jaemüügi turuosa kasvanud," rõhutas Liive.

1. aprillist ostab Eestis umbes 200 suurettevõtet elektrienergiat vabaturult. Kodutarbijad jätkavad reguleeritud hindadega elektri ostmist aastani 2013. Alates aastast 2013 avaneb Eesti elektriturg täielikult, mis tähendab seda, et ka kodutarbijad saavad valida endale sobiva elektrimüüja.

Marina Bachmann
pressiesindaja
Eesti Energia AS
Tel: 71 51 218
GSM: 56 456 600
[email protected]