Iseteenindus

Millest sõltub avatud turul elektri hind?

17.07.2012
Järgmisest aastast saab elektrist kaup, millel ei ole enam riigi poolt määratud ühest hinda. Elektri hind kujuneb siis nagu ka leiva või bensiini hind – lõplikku maksumust mõjutavad nii tootmisele kui ka müümisele tehtud kulud, konkurents, aga ka kliendi enda tarbimisharjumused.Elektribörsil kujuneb hulgihind
Mida lähemale elektrituru avanemisele, seda rohkem kuuleme elektribörsist. Seal kauplevad elektritootjad ja -müüjad ning selgub elektri hulgihind iga tunni kohta – nii 24 tundi järjest, 7 päeva nädalas.

Kõik see ei tähenda aga, et peaksite tulevast aastast elektrit igapäevaselt börsilt ostma või et lõpphind, mida Te elektri eest maksate, muutuks igal tunnil. See muudaks asja liiga keeruliseks. Börsil kaupleb Teie eest elektrimüüja, kes hulgi ostetud elektrienergia oma klientidele sobivateks ja lihtsasti mõistetavateks pakettideks vormib. Seega on börsielekter elektrimüüjale sisuliselt sama, mis rukkijahu, vesi või juuretis leivatootjale – tooraine, mida on tarvis, et pakendis valmistoode lõpuks klientideni jõuaks.

Ka Teie elektritarbimine mõjutab hinda
Avatud turul mängib elektri lõpphinna kujunemisel olulist rolli ka Teie elektritarbimine ehk see, millal ja kui palju elektrienergiat Te tavaliselt kasutate. Hinnapakkumine, mille müüjalt saate, sõltub sellest, kas kasutate elektrit pigem öösel või päevasel ajal, kui palju tarbite talvel ning kui suur on Teie kogutarbimine. Kõike seda hindavad müüjad Teie varasema elektritarbimise põhjal.

Kui näiteks kasutate palju elektrienergiat öisel ajal, võidate hinnas, sest öösiti on elektrienergia tavaliselt märksa soodsam kui päevasel ajal. Kui suurem osa Teie elektritarbimisest koondub talvekuudele, peab müüja ka sellega arvestama, sest talviti on elektrienergia hind enamasti kallim kui teistel aastaaegadel. Hinda mõjutab ka Teie aastane kogutarbimine ja müüjaga sõlmitava lepingu pikkus, sest mida suurema koguse elektrit müüjalt ostate, seda paremat hinda müüja üldjuhul pakub.

Mida tihedam konkurents, seda paremad pakkumised
Tänaseks on mitmed ettevõtted teatanud soovist hakata ka kodutarbijatele elektrit müüma, mistõttu ei tohiks konkurentsipuudus Eesti elektriturgu ohustada. Konkurents sunnib müüjaid leidma uusi ja üha paremaid lahendusi oma toodete pakkumiseks ja klientide teenindamiseks. Avatud turul kehtib lihtne reegel: võidab see, kelle tootevalik ja tingimused on kliendile sobivaimad, kes pakub tasemel teenindust ja põhjendatud hinda.

Eesti Energia uute avatud turu elektripakettidega saate tutvuda sügisel. Seni saate end eesseisvate muudatustega kurssi viia meie kodulehel. Oleme seal avanud elektriturule pühendatud lehekülje, kus leiate ka lihtsa selgitava videoklipi avatud turu toimimise kohta.

Kontrollige oma kontaktandmeid siin »
Vaadake oma elektritarbimise graafikut siin »

Infokirja trükiformaat (PDF) »

Vaata eelmisi infokirju:
Juuni infokiri 2012 »
Mai infokiri 2012 »