Iseteenindus

Eesti Energia rajab Valka elektri ja soojuse koostootmisjaama

07.07.2011
Täna, 7. juulil pani Eesti Energia nurgakivi oma esimesele elektri- ja soojuse toomisüksusele väljaspool Eestit – biokütusel töötavale koostootmisjaamale Valka linnas.

„Uus koostootmisjaam hakkab elektrit ja soojust tootma efektiivselt ja keskkonnasõbralikult eelkõige kohalikust biokütusest. See on tasuv projekt, mida toetab ka Euroopa Liidu struktuurifond. Need on kolm põhjust, miks me Valkasse koostootmisjaama rajame," sõnas Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive.

Eesti Energia rajab Valka koostootmisjaama Euroopa Liidu rahalisel toel. Investeeringu kogumaksumus on ca 10 miljonit eurot, seejuures kaetakse 36% ulatuses taastuvenergia projektidele mõeldud Euroopa Liidu struktuurifondi toetusega.

Elektri- ja soojuse koostootmisjaamade arendamine võimaldab pakkuda tarbijatele konkurentsivõimelise hinnaga soojust, hajutada ja mitmekesistada elektritootmist ning vähendada elektri ülekandekadusid. Väikekoostootmine mitmekesistab ka Eesti Energia tootmisportfelli.

Valka koostootmisjaama elektriline võimsus saab olema 2 MW ning soojuslik võimsus 8 MW. Koostootmisjaam hakkab soojusega varustama Valka linna, elekter müüakse Lätis.

Koostootmisjaama rajamiseks sõlmis Eesti Energia käesoleva aasta alguses nö võtmed kätte ehituslepingu Hollandi ehitusfirmaga Imtech Industry International.

Eesti Energia tütarettevõtte Enefit Power&Heat toodab täna Valkas soojust biokütust ja kütteõli kasutavates katlamajades. Uue koostootmisjaama valmimisel jäävad senised katlamajad reservi ja tipukoormuse rahuldamiseks. Soojusettevõtte aktsiatest kuulub Eesti Energiale 90% ja Valka linnale 10%.

Eesti Energial on kokku praegu ehitamisel kokku kolm elektri- ja soojuse koostootmisjaama. 2011. aasta lõpuks ehitab Eesti Energia Jõgevamaale Baltimaades ainulaadse koostootmisjaama, mis hakkab lisaks elektrile ja soojusele tootma ka külma. Valka koostootmisjaam alustab tööd 2012. aasta suvel. 2013. aastal valmib Tallinna külje all Iru elektrijaama jäätmeenergiaplokk.

Marina Bachmann
pressiesindaja
Eesti Energia AS
Tel: 71 51 218
GSM: 56 456 600
marina.bachmann@ee