Iseteenindus

Eesti Energia paigaldab Saaremaa ja Hiiumaa vahele kolmanda merekaabli

30.10.2008
Eesti Energia Jaotusvõrk  alustab novembris Saaremaa ja Hiiumaa vahele kolmanda merekaabli paigaldamise ettevalmistöid ning uus kaabel on merepõhjas järgmise aasta oktoobris. Kuna Hiiumaa saab oma elektri läbi Saaremaa, tagab kolmas merekaabel hiidlastele senisest turvalisema ning rikkekindlama elektrivarustuse.

Soela väina põhjas on praegu Hiiumaa ja Saaremaa vahel kaks merekaablit. Ühe kaabli rikke puhul lülitub elektrivarustus automaatselt ümber teisele. Kahe kaabli rikke puhul oleks vooluta terve Hiiumaa. Rajatav kolmas merekaabel suudab lahendada Hiiumaa elektrivarustuse just sellises olukorras, kui rikked on kahel olemasoleva kaablil korraga.

Merekaabel viiakse Saaremaal vette Pammanas ning tuuakse Hiiumaal välja Emmastes. Kaabli pikkus on veidi üle kuue kilomeetri. Kahe saare vahelise elektriühenduse maismaal asuvate võrkude ja alajaamade rekonstrueerimist alustas Eesti Energia eelmise aasta suvel.

Merekaabli paigaldustöid teostab Empower AS, kes toob selleks Soomest Eestisse spetsiaalselt merekaablite paigaldamiseks ehitatud laeva. Kaabel lastakse laevalt vette ning süvistatakse merepõhja. Paigaldustööd toimuvad keskkonnaspetsialistidega kooskõlastatult juulis ja augustis, et võimalikult vähe häirida merelindude pesitsemist ja elutegevust. Merekaabli paigaldustööd lõpetatakse järgmise aasta augustis ning kogu projekt valmib ja antakse Eesti Energiale üle oktoobris. Tööde maksumus on ligi 26 miljonit krooni.


Lisainfo:
Indrek Sild
Jaotusvõrgu võrguehituse saarte sektori juhatja
71 50 001