Iseteenindus

Põlevkivi uus müügihind on 147,69 krooni tonni eest

21.02.2008

Konkurentsiamet kooskõlastas põlevkivi uue hinna tasemel 147,69 kr tonnist. Senise, kümme aastat kehtinud hinnaga võrreldes tõuseb põlevkivi hind 10%.

Neljapäeval, 21. veebruaril kooskõlastas Konkurentsiamet (varasem Energiaturu Inspektsioon) AS Eesti Põlevkivi müüdava põlevkivi henna tasemel 147 krooni ja 69 senti tonni eest. Võrreldes senise tonnihinnaga on tõus 10%. Uus hind hakkab kehtima alates 1. aprillist 2008.

Eesti Põlevkivi esitas taotluse põlevkivi hinna muutmiseks 2007. aastal juunis, taotluses Konkurentsiametile põhjendati vajadust 15 protsendiseks hinnatõusu tasemeni 152 krooni ja 95 senti.

Põlevkivi hind ei ole muutunud kümme aastat. Samas on põlevkivi kaevandamine viimastel aastatel läinud oluliselt kallimaks. Eesti Põlevkivi juhatuse esimehe Ilmar Jõgi sõnul on varasemaid hinnatõuse aidanud ära hoida töö parem korraldamine, praeguseks on aga kõik sisemised reservid ammendatud, sellele viitab ka igal aastal aina vähenev kasum. "Kaevandustehnika hinnad on igal aastal tõusnud vähemalt 5%, metallihindade tõusuga on märgatavalt suurenenud tehnika remondikulud ja kasvanud on ka kaevurite palgad ehk tööjõulukulud. Suuresti on tõusnud keskkonnatasud. Kulude kasvamise tõttu on hinnatõus paratamatu," selgitas Jõgi.

Eesti Põlevkivi töötajate arv on alates 1999. aastast vähenenud ligi 4000 inimese võrra. Põlevkivi kaevandamisel kasutatakse uusi tehnoloogiaid, mis võimaldavad samade kuludega toota suurema hulga põlevkivi (nt uus lõhkamis- ja läbindustehnoloogia Estonia kaevanduses ja põlevkivikombain Narva karjääris).

Hinna kinnitamist 5% taotletust madalamal tasemel kommenteeris Jõgi järgmiselt:  "Jäime eriarvamusele Konkurentsiametiga tööjõukulude suuruse osas – kahjuks amet ei aktsepteerinud tööjõukulusid sellisel määral kui Eesti Põlevkivi taotles."

AS Eesti Põlevkivi on Ida-Virumaal asuv põlevkivi kaevandamisega tegelev ettevõte. Lisaks kahele kaevandusele ja kahele karjäärile kuulub kontserni koosseisu ka raudteefirma. AS Eesti Põlevkivi aastane põlevkivitoodang ulatub 14 miljoni tonnini ning käive ligi kahe miljardi kroonini. Kokku töötab ettevõttes ligikaudu 3400 töötajat.

Raivo Lott
kommunikatsioonijuht
AS Eesti Põlevkivi
Tel 50 19 492