Iseteenindus

Jaotusvõrk muudab märtsist elektrivõrguga liitumise põhimõtteid

04.02.2008

Alates 1. märtsist hakkavad kehtima uued Eesti Energia Jaotusvõrgu elektrivõrguga liitumise põhimõtted. Muudatus puudutab kinnisvaraarendajaid ja endale uut eramut rajavaid inimesi.

Võrreldes senisega laieneb kindlaksmääratud ehk fikseeritud hinnaga liitumise piirkond ning sellest väljapoole jääva liitumise eest tuleb kliendil maksta uue elektrivõrgu ehitamise kulupõhist tasu. Märtsini saab liituda olemasolevatel tingimustel.

Kindlaksmääratud elektrivõrgu liitumise piirkond on uute põhimõtete järgi 400 meetrit lähimast keskpinge elektriliinist. Selles piirkonnas toimub 90-95 % kõigist liitumistest.  Antud liitumise puhul hakkab üks amper maksma 1750 krooni, millele lisandub käibemaks ja lepingu menetlemise tasu 400 krooni. Ühe keskmise eramaja liitumine, mis ei kasuta  peamiselt elektrikütet, hakkab maksma ligi 40 tuhat krooni.

Kuni märtsini määratletakse  kindlaksmääratud piirkonda 400 m lähimast alajaamast. See moodustab kokku ligi 16% Jaotusvõrgu teeninduspiirkonnast ning seal on ühe ampri hind 800 krooni liitumisel kuni 100 ampriga, sellest suuremate amprite puhul on hind 1400 krooni.

Eesti Energia Jaotusvõrgu juhataja Margus Uudami sõnul on uute liitumispõhimõtete kehtestamise üks peamine eesmärk lõpetada uute elektrivõrguga liitujate doteerimine kõigi teiste elektritarbijate arvelt. “Kui senini maksid tegelikest liitumiskuludest 45% kinni kõik elektritarbijad oma igakuise elektriarvega, siis uute põhimõtete järgi katavad liitumiskulud liitujad ise. Seetõttu saame rohkem investeerida olemasoleva elektrivõrgu uuendamisse ja elektrikatkestuste vähendamiseks, suurendamata seejuures võrgutasusid”, lisas Uudam. “Samas ootame kõiki, kes soovivad liituda veel vanade põhimõtete järgi, esitada oma liitumistaotlus veebruarikuu jooksul,” ütles Uudam.

Väljaspool kindlaksmääratud piirkonda tuleb kliendil alates 1. märtsist maksta liitumise eest kulupõhist tasu. Kuludel põhinevat tasu arvutatakse individuaalselt ka detailplaneeringu aladele ehk kinnisvaraarenduse piirkondade liitumistele.

2007. aastal liitus elektrivõrguga 5406 uut klienti. Liitumiste tipphetk oli 2007. aasta jaanuar, siis liitus ühe kuuga 700 uut klienti. Jaanuarist hakkas liitumiste arv kiirelt vähenema ning 2007. novembris võeti vastu vaid ligi 250 uut liitumist. Samas on kasvanud amprite suurendamine ehk juba olemasolevad kliendid ostavad endale tarbimisvõimsusi juurde.

Jaotusvõrk on Eesti suurim elektrivõrgu ettevõte, mis toob elektrienergia ligi poolele miljonile kodule ja ettevõttele. Jaotusvõrk investeerib elektrivõrgu uuendamisse kolme aasta jooksul 4,8 miljardit krooni, mille peamine eesmärk on vähendada elektrikatkestusi poole võrra. Jaotusvõrgu teeninduspiirkonnaks on kogu Eesti, välja arvatud Läänemaa, Narva linn ja selle lähiümbrus ning Viimsi vald.

Lisainformatsioon:
Kristjan Hamburg
OÜ Jaotusvõrk
kommunikatsioonijuht
71 54 473; 51 88 927