Iseteenindus

Eesti Energia panustab Jägala jõe lõhevarude taastamisse

25.04.2007

Eesti Energia Taastuvenergia ettevõtte tellimusel lasti 17. aprillil Linnamäe hüdroelektrijaama ja mere vahelisel alal Jägala jõkke kokku üle 5400 noorlõhe. Viimase 5 aasta jooksul on kokku Jägala jõkke asustatud üle 30 000 noore lõhe.

“Soovime anda oma panuse lõheliste arvukuse taastumise ja säilimise osas nii Jägala jões kui kaudselt ka teistes Eesti lõhejõgedes,” sõnas Eesti Energia keskkonnajuht Tõnis Meriste. “Tahes tahtmata mõjutab Linnamäel asuv hüdrojaamal teatud määral Jägala jõe kalastikku ning seetõttu on meie kohuseks hoolitseda selle kalavarude säilimise eest. Lõhede asustamine Jägala jõkke on seal olevate kudemisalade korrastamise kõrval üheks olulisemaks tegevuseks lõheliste säilitamise ja arvukuse suurendamisel.”

Vettelastud kahe aasta vanused ja keskmiselt 145 grammi kaaluvad kalad pärinesid Põlula kalakasvatusest. Looduslikust lõhest eristab neid eemaldatud rasvauim ning lisaks on 700 noorlõhet varustatud päritoluinfot andvate lipikutega, et hiljem oleks võimalik uurida lõhede liikumist ja tagasitulekut algsesse vettelaskmise kohta.

“Kalade vettelaskmine sujus ladusalt, vee temperatuur jões ja transpordipaakides oli võrdne ja seetõttu ei pidanud tingimuste ühtlustamiseks vettelaskmisega viivitama.” lisas Meriste. “Vettelastud lõhed on alguses uimased ja ka pisut segaduses, sest ümbrus on siiski kasvandusega võrreldes erinev. Juba nädala kuni kahe pärast suunduvad kohanenud noorlõhed merre. Seniste uurimisandmete alusel tuleb tagasi Jägala jõkke asustatud kaladest kudema 5-6% ringis, mida võib pidada rahuldavaks tulemuseks. Samas on Jägala jõkke asustatud lõhesid püütud ka teistest Eesti lõhejõgedest ning isegi Soomest.”

Infoks kalameestele, et selliseid väikeseid alamõõdulisi lõhesid püüda ei tohi. Kättesaadud noored lõhed tuleb kindlasti kohe tagasi jõkke lasta.

“Tegelikkuses võiks ja peaks analoogiliselt raie- ja jahipiirangutega ka vahetult vette lastud kaladele kuulutada kohanemisajaks püügikeeld, mis suurendab kindlasti vettelaskmine tulemuslikkust,” lisas Meriste. “Seni tuleb aga loota keskkonnainspektorite toimekusele ning kalameeste teadlikkusele teha vahet õigel ja valel.”

Lisainformatsioon:
Iveri Marukashvili
Eesti Energia AS kommunikatsioonispetsialist
Tel.: 71 51 218
GSM: 53 411 813
e-post: iveri.marukashvili@energia.ee