Iseteenindus

Täna öösel käivitati merekaabel Estlink

04.01.2007

Täna, 4. jaanuaril kell 00:00, käivitati esimene Balti riikide ja Põhjamaade vahele rajatud elektrisüsteeme ühendav merekaabel. Estlink’i merekaabli kommertskasutusse võtmisega käivitus energiakaubandus Eesti ja Soome vahel.

"Neljapäeva hommiku seisuga oli kaabel koormatud 281MW, mis on ligi 80% kogu merekaabli võimsusest," rõhutas Nordic Energy Linki juhataja Indrek Aarna. "Estlinki kaablit on täna kasutatud nii Eestist Soome kui ka vastassuunaliste tehingute tegemiseks," täiendas Aarna.

Balti riikide ja Soome elektrisüsteeme esmakordselt ühendama hakkav Estlink’i kaabel koosneb nii mere- kui ka maakaablist. Kokku valmistati Eesti ja Soome vahele elektriühenduseks 210 kilomeetrit kaablit, millest merekaablit on 148 ja maakaablit on 62 kilomeetrit. Estlinki merekaabli ehitustööde lõppemist tähistati Harku ja Espoo alajaamades 4. detsembril.

Estlink’i merekaabli esmaseks eesmärgiks on varustada Põhjamaade elektriturgu Baltimaades toodetud elektriga. Kaabli kaudu hakkab liikuma orienteeruvalt 2 TWh elektrienergiat aastas. Estlinki projekti osanikeks on Eesti Energia, Latvenergo ja Lietuvos Energija Baltimaadest ning Pohjolan Voima ja Helsingin Energia Soomest.

Lisainformatsioon:
Iveri Marukashvili
Eesti Energia AS kommunikatsioonispetsialist
Tel.: 71 51 218
GSM: 53 411 813
e-post: iveri.marukashvili@energia.ee