Iseteenindus

TTÜ teadlased hakkavad uurima põlevkivitootmise otstarbekust Jordaanias

20.11.2006

Homme, 21. novembril allkirjastavad Tallinna Tehnikaülikooli rektor Peep Sürje ja Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive TTÜ nõukogu saalis kokkuleppe teostatavusuuringu läbiviimiseks võimaliku põlevkiviõlitehase rajamiseks Jordaaniasse.

Sõlmitav leping on jätk hiljutistele Eesti Vabariigi majandusministri, Eesti Energia esindajate ja Tehnikaülikooli teadlaste visiidile Jordaaniasse. Lepingu allkirjastamisega algava uuringu eesmärgiks on Jordaanias paikneva põlevkivivaru hindamine ja võimaliku tehase rajamise teostatavuse analüüsimine. Uuringute läbiviimisele kulub orienteeruvalt 1,5 aastat ja peale seda on võimalik otsustada, kas võimalik investeering Jordaaniasse on
kasulik.

„Aeg on küps astumaks üks järjekordne samm TTÜ ja Eesti Energia koostöös ja sedakorda Jordaanias olevate põlevkiviressursside hindamiseks. Kui TTÜ teadlaste poolt tehtav teostatavusuuring põlevkiviõlitehase rajamiseks Jordaaniasse kestab natuke üle aasta, siis põlevkivialaste uuringute vallas on Eesti Energia ja TTÜ koostööperspektiivi kindlasti suur ka edaspidi”, kinnitas TTÜ rektor Peep Sürje.

„Maailmas räägitakse aina enam naftasõltuvusest ja selle ressursi ümber jätkuvast ebastabiilsusest. Samas on teada, et kogu maailma põlevkivis leiduv õli kogus on suurem kui täna olemasolev naftaressurss,” rääkis Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive. Ta lisas, et Eesti Energial on unikaalne tehnoloogiline eelis põlevkiviõliga seotud ärivaldkonnas, kus kasvuvõimalused on piiramatud ja selle realiseerimiseks on meil Jordaanias täna ajalooline võimalus. Seda võimalust tuleb kasutada. “Meil on hea meel, et saame selles projektis töötada tihedas koostöös Eesti teadlaste ja siinsete uurimisinstituutidega,” rõhutas Liive.

Novembri alguses sõlmisid Jordaania pealinnas Ammanis Eesti Energia tüptarettevõte ja Oil Shale Energy of Jordan (OSEJ) ja Jordaania kuningriigi valitsus ühiste kavatsuste kokkuleppe, millega Eesti Energia sai eksklusiivse õiguse uurida ühe kolmandiku (300 miljonit tonni) El Lajuni põlevkivimaardla varudest.

Tallinna Tehnikaülikoolil on koostöölepingud veel AS Eesti Energia kontserni kuuluvate AS Eesti Põlevkiviga ja AS Narva Elektrijaamadega.


Täpsem informatsioon:
Jüri Soone
TTÜ Põlevkiviinstituudi direktori kt
Tel: 620 2827, 515 6263

Helen Sabrak
Eesti Energia pressiesindaja
Tel: 71 52 255, 56 625 888
e-post: helen.sabrak@energia.ee

Teate koostas:

Kersti Vähi
TTÜ pressitoimetaja
Telefon 620 3615
kersti.vahi@ttu.ee