Iseteenindus

Estlinki merekaabel jõudis täna Eesti rannikule

11.09.2006
11. septembril alustas Inglismaa firmale Global Marine Systems kuulu laev Sovereign tööd elektrikaabli paigaldamiseks Eesti ja Soome vahele.

Eestipoolne kaabli ots sai veel täna pärastlõunal kaldale ujutatud ning laev asus ülejäänud kaabliga oma teekonnale Soome poole. Kogu merekaabli paigaldamiseks kulub sõltuvalt ilmaoludest kümme kuni kaksteist päeva.

“Täna sai teoks ajalooline hetk, kui peagi Eestit Põhjamaade elektriturgudega ühendama hakkava Estlinki merekaabli ots jõudis Eesti mandrile,” rääkis tänasest sündmusest Nordic Energy Linki nõukogu esimees ja Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive. "See kaabel annab meile võimaluse elektrit nii osta kui müüa ning loob Eesti Energia klientidele tulevikus vabaturu tingimustes võimaluse igal hetkel saada parima turuhinnaga elektrienergiat,” selgitas Liive lisaks."

Ligi aasta jooksul ABB Karlskrona kaablitehases valminud Eesti-Soome merekaabli läbimõõt on umbes 10 sentimeetrit ning üks meeter kaablit kaalub ligikaudu 30 kilo. Kaablit valmistati kokku 150 kilomeetrit, mis paigutatakse laevale kahe suure rullina ning lastakse sealt hiljem paralleelselt merepõhja. Kogu merekaabli last kaalub ligi 4500 tonni.

Estlinki merekaabliprojektiga seotud alajaamade ehitused on praeguseks hetkeks nii Eesti kui Soome poolel käimas ning lõpusirgele on jõudmas maakaabli paigaldamine. Kogu projekt valmib käesoleva aasta detsembriks.

Balti riikide ja Põhja-Euroopa elektrisüsteeme esmakordselt ühendama hakkav Estlink'i kaabel koosneb nii mere- kui maakaablist. Kokku valmistati Eesti ja Soome vahele elektriühenduse rajamiseks 210 kilomeetrit kaablit, millest merekaabel on 148 ja maakaabel on 62 kilomeetrit. Estlink'i merekaabli esmaseks eesmärgiks on varustada Põhjamaade elektriturgu Baltimaades toodetud elektriga. Estlink'i projekti osanikeks on Eesti Energia, Latvenergo ja Lietuvos Energija Baltimaadest ning Pohjolan Voima ja Helsingin Energia Soomest. Projekti kogumaksumuseks on 110 miljonit eurot.

Lisainformatsioon,
Helen Sabrak
Eesti Energia pressiesindaja
Tel: 71 52 255
GSM: 56 625 888
e-post: helen.sabrak@energia.ee