Iseteenindus

Estlink võib aidata Eestit suures elektrisüsteemi avariis

20.09.2005

Lisaks riikidevahelisele energiakaubandusele on Estlinki merekaabel elektrisüsteemide ühendajaks ja seeläbi varustuskindluse tagajaks. "Valmiv merealune kaabel võimaldab Eesti elektrisüsteemi taaskäivitamist ulatusliku avarii järel," kommenteeris Estlink´i erilist tähendust Eesti elektrisüsteemi turvalisusele kaablit haldava ettevõtte Nordic Energy Link juhataja Indrek Aarna. "Kogu süsteemi uuesti käivitamist eeldavate ulatuslike elektrikatkestuste esinemise tõenäosus on minimaalne ja selliseid avariisid ei ole meil seni esinenud. Samas kui vaadata mujal maailmas hiljuti toimunud ulatuslikke elektrikatkestusi, kus suur osa Moskvast, ulatuslik ala Lõuna-Rootsis, osa Taanist koos Kopenhaageniga või suurem osa Itaaliast jäid elektrita, on halvima vältimiseks targem valmis olla," täiendas ta.

Üldjuhul riikidevahelised ühenduskaablid elektrisüsteemi taaskäivitamist ei võimalda, Eesti-Soome vahelise kaabli puhul võimaldab seda Estlinki merekaablit ehitava Rootsi-Šveitsi ettevõtte ABB poolt pakutav spetsiaalne tehnoloogia.

Lähipäevil toimuva kohtumise raames käiakse teoreetilise õppuse käigus läbi eri kriisistsenaariume. Seejärel koostab ABB elektrivõrgu analüüsi, mille tulemusena saab Eesti ja Soome vahelise ühenduslüli häälestada vastavaks Eesti elektrisüsteemi vajadusele. Tallinna kohtumise raames tutvuvad väliskülalised ka Iru elektrijaamaga, et saada lähemat ülevaadet Eesti energiatootmise spetsiifikast. Samuti antakse neile ülevaade Narva Elektrijaamade tehnilisest võimalustest.

Balti riikide ja Soome elektrisüsteeme ühendava Estlinki merekaabli ehitusprojekt allkirjastati käesoleva aasta 29. aprillil. Kaabli ehitamiseks ja selle hilisemaks haldamiseksks loodi AS Nordic Energy Link, mille osanikeks on Eesti Energia, Pohjolan Voima, Helsingin Energia, Latvenergo ja Lietuvos Energija. Projekti kogumaksumuseks on 110 miljonit eurot, kaabli kogupikkus on 105 km. Ühendus peaks valmis saama 2006. aasta lõpuks.


Lisainformatsioon

Helen Sabrak
Eesti Energia pressiesindaja
Tel: (+372) 71 52 255
GSM: (+372) 56 625 888
e-post: [email protected]