Iseteenindus

Hansapanga, Merko Ehituse ja Eesti Energia juhid asuvad reedel Pirital mõõtu võtma!

03.02.2005

Kolme ettevõtte poolt algatatud Eesti Terviseradade programmi seni suurima projektina ühendatakse Pirita Kloostrimetsas olevad spordirajad uute, kokku 3,4 km pikkusete rajaosadega. Kokku saab Pirital olema rohkem kui 6 km valgustatud terviserada. Kogu linnarahvale mõeldud spordikompleksi sisseõnnistamiseks toimub reedel Pirita terviserajal mõõduvõtt sponsorfirmade juhtide, ajakirjanike, linna esindajate ja Eesti tippsportlaste vahel.

Elukeskkonna väärtustamine on Merko Ehituse nõukogu esimehe Toomas Annuse sõnul unarusse jäänud. "Aastaringset tasuta kasutamisvõimalust pakkuvad hooldatud ja valgustatud terviserajad peavad saama kättesaadavaks olulisele osale Eesti elanikkonnast," lisas ta.

Pirita terviseraja tarbeks soetati talvise hooldetehnikana uus rajatraktor ja lumetootmissüsteemid, tänu millele on Pirita rada avatud suusatamiseks kogu talveperioodi. Kogu uue rajaosa ulatuses ehitati välja valgustus ning alanud aastal pikendatakse uuendatud rada lisaks ka Pirita majandus gümnaasiumini.

"Valgustus pikendab üldkasutatava tervisespordiraja kasutamisaega meie pimedas Eesti kliimas märgatavalt ja loob aastaringselt kõigile paremad tingimused vabas õhus tervislikuks tegutsemiseks", kommenteeris Eesti Energia juhatuse liige Sandor Liive.

Pirita radade projekt jõudis ideest valmimiseni vähem kui nelja kuuga. Seda tänu heale koostööle Pirita linnaosavalitsuse ning Tallinna linna noorsoo- ja spordiametiga. Väga palju aitas raja kiirele valmimisele kaasa toonane Pirita linnaosavalitsus eesotsas Ülle Rajasaluga. Edaspidise terviseraja hooldusega hakkab tegelema Pirita Velodroomi meeskond.

Hansapank Eesti peadirektori Erkki Raasukese sõnul on terviseradade väljaarendamine õige suund, mida toetada. „Lihtsamale spordiharrastajale, kes ei hooli palju võistlemisest, tuleb enam mõelda ning võimalusi luua. Kõik ei ole professionaalsed tervisesportlased, et võistelda suusa- ja rattamaratonidel või turnida seiklusspordirajal“, põhjendas Raasuke panga toetust.

Pirita terviseradade tarvis soetatud uued lumekahurid võimaldavad umbes 10 külmakraadiga toota enam kui ühe kilomeetri pikkuse suusaradaja katmiseks kuluvat kunstlund ööpäevas. Radade lõplikuks valmimiseks on kavandatud ka kergsilla ehitust üle Pirita jõe. Sel talvel tuleb terviseraja kasutajal ületada jõgi veel Lükati silla kaudu.

Pirita terviserada on esimene sedavõrd olulise uuenduse läbinud looduslik tervisekeskus, mida asuti arendama kolme ettevõtte poolt algatatud Eesti Terviseradade liikumise raames. Lisaks Pirita terviserajale on kolme ettevõtte poolt käivitatud programmi raames saanud valgustuse ka Nõmme suusaraja tunnel. Samuti on Jõulumäe tervisekeskusele Pärnumaal valminud keskuse üldplaneering ning ehitatud välja 3 kilomeetrit uut valgustust, täienduse sai ka tehislumetootmissüsteem ja rajatraktori jäljelõikamise varustus.

Hansapank, Merko ehitus ja Eesti Energia on valmis Eesti Terviseradade projekti investerima 30 miljonit krooni. Eesti Energia ehitab välja terviseradade valgustuse, Merko Ehitus võtab enda kanda radade projekteerimise ning nende osalise väljaehitamise, Hansapank finantseerib keskuste hooldus- ja rajamasinate ning lumetootmistehnika ostu.

Nimetatud kolm ettevõtet toetavad ideed luua riiklik programm, mis koordineerib ning toetav erinevate looduslike liikumis- ja terviseradade terviklikku väljaarendamist.

Lisainfo:

Helen Sabrak
Eesti Energia pressiesindaja
Tel: 71 52 255
GSM: 56 625 888
e-post: [email protected]