Iseteenindus

Kõrvaldatud on üle poole kõigist tormi poolt põhjustatud elektrikatkestustest

10.01.2005

Jaotusvõrgus oli kell 17.00 kõige enam elektrikatkestusi endiselt Pärnus ja Pärnu maakonnas (pingeta 584 alajaama), Saaremaal (322), Hiiumaal (88) ja Viljandimaal (500). Vähem on katkestusi Võrumaal (236), Jõgevamaal (235), Valgamaal (220), Põlvamaal (142), Tartumaal (172), Raplamaal (17), Harjumaal (15), Lääne- Virumaal (30), Järvamaal (5).

Kõige raskemini tormi tõttu kannatada saanud Pärnumaal, Viljandimaal ja saartel on vaja kümnetes kohtades taastada kilomeetrite kaupa võrku pingel 6-35 kV. Kokku on vaja uuesti üles ehitada ligi 100 kilomeetrit keskpingeliine. Mastide murdumisest ja pealekukkunud puudest katkenud liinijuhtmeid oli kõikides piirkondades. Kihnu saarel vajab taastamist peaaegu kogu elektrivõrk.

Energeetika vallas võib rahvusvahelises plaanis öelda, et ööl vastu pühapäeva ja pühapäeval väldanud torm mõjutas tugevalt enamike Läänemere riikide elektrivõrkude olukorda. Näiteks sai kõvasti kahjustada Rootsi elektrisüsteem, kus tänaseks päevaks ei olnud elektriühendust veel enam kui 220 000 majapidamisel. Pühapäeval oli seal elektrita üle 400.000 majapidamise, häiritud oli maantee- ja raudteeliiklus. Rootsi spetsialistide hinnangul ei suudeta elektrivarustust kõikides majapidamistes taastada veel nädala jooksul. Taanis oli esmaspäeva lõunal elektrita veel 16 500 majapidamist, neist 12 500 Kopenhaageni piirkonnas. Erinevalt teistest Skandinaaviamaadest torm oluliselt Soomet ei kahjustanud.

Tormist pääsesid teistest pisut kergemalt ka Valgevene ja Leedu elektrivõrk. Leedus sai tormi käes kannatada peamiselt rannikuala ja praeguseks on elektriühendus seal valdavalt taastatud. Esmaspäeva ennelõunase seisuga oli elektrita umbes 40 000 Leedu elektritarbijat. Oma kahju on Lietuvos Energija esialgsetel andmetel hinnanud 250 000 litini.

Koos Eestiga kannatas tõsist tormikahju ka Läti. Erinevatel andmetel oli isegi kuni 60% Läti territooriumist elektrita ning valitsus kuulutas välja energiakriisi. Lätis on praeguseks pingeta veel kaks 330 kV kõrgepingeliini ja 110 kV pingel toiteta 4 alajaama ning 15 kõrgepingeliini. Siiani on välja lülitunud 3000 alajaama ning hinnanguliselt on elektritoiteta endiselt 15% elanikkonnast. Asendada tuleb ligikaudu 3000 tormis kannatada saanud elektrimasti. On pakutud, et taastamistööd võivad Lätis kesta veel 2-3 nädalat.

Eesti Energia Põhivõrk on praeguseks taastanud elektriühenduse kogu kõrgepingevõrgus. Jaotusvõrk on taastanud toite pooltes alajaamades, mis eilse tormi tõttu toiteta jäid ning juhtimiskeskused tegutsevad olukorra kontrollimiseks jõudsalt edasi.

Suurematest riketest ja liinide katkemisest palume teatada telefoni lühinumbril 1343 või kohaliku elektrivõrgu kaudu. Rikketeateid saab jätta ka e-posti aadressile [email protected] Lisainformatsiooni tormi tagajärgedest saab Eesti Energia koduleheküljelt www.energia.ee, samalt aadressilt saab ka mõne tunni tagant uuendatavat infot pingeta alajaamade arvu kohta üle Eesti.

Lisaks saab tormikahjustuste kohta infot Siseministeeriumi infoportaalist www.kriis.ee.


Kaie Saar
Jaotusvõrgu kommunikatsioonijuht
Eesti Energia AS
7154340, 51 77 185
[email protected]