Iseteenindus

Seasõnnikust saab toota elektrit

04.06.2004

Eesti Energia Taastuvenergia ettevõtte direktori Martin Kruusi sõnul peab uuring andma vastuse sellele, millist tehnoloogilist lahendust kasutada ning kui suur saab olema tulevase elektrijaama võimsus, toodang ja maksumus. “Eesti Energia taastuvenergiaettevõte tegeleb taastuvenergia tootmise arendamisega ja otsib selles valdkonnas uusi võimalusi,” selgitas Martin Kruus.

Antud projekt on üks taastuvenergiatootmise viise, mis on laialt levinud Euroopa maades, eriti Taanis ja Saksamaal. Sellises mahus projekt oleks Eestis esimene omataoline.

AS Ekseko seafarmi arendusdirektori Andres Veide hinnangul vähendab projekti käivitamine lisaks taastuvenergia tootmisele seafarmi keskkonnamõjusid kuivõrd kääritatud vedelsõnnik on põldudele oluliselt väärtuslikum väetis kui toorsõnnik. Samuti peaks tunduvalt vähenema ebameeldiva lõhna probleem põldudele laotamisel.

“Siiamaani pole Eestis taolised projektid käivitunud tehnoloogia suhteliselt kõrge maksumuse tõttu. Mujal maailmas on toetatud taolisi energiatootmisviise riiklikul tasandil,” ütles Veide.

AS Ekseko on Põhja Euroopa ja Baltikumi suurim seafarm, mille enamusaktsiad kuuluvad AS-le Rakvere Lihakombinaat. Rakvere Lihakombinaat kuulub rahvusvahelisse kontserni HK Ruokatalo.


Lisanformatsioon:

Riina Vändre
Eesti Energia pressiesindaja
Tel. 71 52 255
Mob. 52 92 992

Andres Veide
AS Ekseko arendusdirektor
Tel 43 51 905