Iseteenindus

Eesti, Läti ja Leedu energiasüsteemid eraldusid Venemaast

05.04.2002

Kell 10.35 eraldusid Eesti, Läti, Leedu, Kaliningradi ja osa Valgevene energiasüsteemidest täielikult Venemaa loodeosa energiasüsteemist. Eraldumist juhtis Balti energiasüsteemide koordineerimiskeskus DC Baltija, mis asub Riias.

Balti energiasüsteemi Venemaast eraldamise eesmärgiks oli selgitada, kuivõrd on Baltimaade energiasüsteemid tehniliselt valmis sõltumatuks toimimiseks eriolukordades. Samuti registreeriti ja koguti andmeid sageduslike reguleerimiskarakteristikate kohta. Töötamisel iseseisva energiasüsteemina viidi läbi rida katseid, mille käigus kontrolliti turbiinide ja generaatorite käitumist võimaliku energiadefitsiidi või võimsuse ülejäägi tingimustes. Pärast katsetuste programmi täitmist sünkroniseeriti eraldunud osa Venemaa loode-osa energiasüsteemiga uuesti kell 12.43.

Eraldumine, taasühinemine ja katsetused kulgesid edukalt. Energiatarbijate elektrivarustuses eraldumine häireid kaasa ei toonud.

Taolisi eraldumisi süsteemi kontrollimise eesmärgil on Eesti energiasüsteem teinud alates 1993.aastast keskmiselt kord kahe aasta jooksul.

Kaie Saar
Eesti Energia AS
Jaotusvõrgu infojuht
071 54 229, 051 77 185