Iseteenindus

Eesti Energia sõlmis uue õlitehase elektrifiltri tarnelepingu

02.02.2010
Eesti Energia uue põlvkonna õlitehase elektrifilter valmib Šveitsi ettevõtte Elex ja Eesti Energia Tehnoloogiatööstuse koostöös. Elektrifiltri eesmärk on õlitootmise protsessist väljuvate heitgaaside puhastamine tahketest osakestest tuleviku kõrgendatud keskkonnanõuetele vastaval tasemel.

Lepingu allkirjastanud Eesti Energia Tehnoloogiatööstuse juhatuse esimees Rein Ungert ütles sündmust kommenteerides: “Tehnoloogiatööstusel on siinkohal võimalus ära kasutada meie laialdast kogemust elektrifiltrite tootmisel. Seekord saame aga täide viia midagi uut, kuna tegutseme uue õlitehase ühe võtmekomponendi ehitamisel. Saame huvitava koostöökogemuse võrra rikkamaks.”
        
Elektrifiltrite tootmisele spetsialiseerunud Elex AG müügidirektor Peter Studer tõi omalt poolt välja koostöö unikaalsuse: “Taolise tehase ehitust tuleb siin regioonis ette haruharva ning meie jaoks on õlitehasele komponendi väljaarendamine ning tootmine väga huvitav väljakutse.”

Elektrifiltri paigaldustööd algavad augustis 2011 ning see on töövalmis 2012. aasta alguseks. Leping hõlmab peaasjalikult seadme projekteerimist ja selle suurusjärk on 18 miljonit krooni, mis on kogu elektrifiltri maksumusest ligikaudu neljandik. Seadme metallkonstruktsioonide valmistamise ja paigaldamise teostab Eesti Energia Tehnoloogiatööstus. Eesti Energia Tehnoloogiatööstus valmistab kokku ligi 50% Eesti Energia uue õlitehase seadmetest.

Eesti Energia uue põlvkonna õlitehase ehitus algas 2009. aastal ning see valmib aastaks 2012. Tehas tarbib aastas 2,26 miljonit tonni põlevkivi, toodab 290 000 tonni põlevkiviõli, 75 miljonit m³ kõrge kütteväärtusega uttegaasi ning 280 GWh elektrit, kasutades senisest keskkonnasõbralikumat, töökindlamat ja võimsamat Enefit-tehnoloogiat, mis on välja arendatud Eesti Energia ja rahvusvahelise insenerfirma Outotec koostöös. Tehase kogumaksumuseks on ligikaudu 3 miljardit krooni.
 
Uue õlitehase ehitus on Eesti Energia poolne oluline samm kõrgekvaliteediliste vedelkütuste tööstuse loomisel Eestisse. Aastaks 2016 plaanib Eesti Energia õlitööstust täiendavate seadmetega laiendades ning vesiniktöötluskompleksi rajades välja arendada kütusetööstuse, mille toodang oleks kvaliteetsem kui täna toodetav põlevkiviõli ning seda saaks tänaste kütusenormide kohaselt kasutada mootorikütusena.

Lisainformatsioon:
Marina Bachmann
pressiesindaja
Eesti Energia AS
Tel: 71 51 218
GSM: 56 456 600
[email protected]