Iseteenindus

Energiaeksperdi nõuanne: salvestuslahendusega on võimalik võtta päikesepaneelidest maksimum

10.05.2023

Eestlaste huvi päikesest elektri tootmise vastu kasvab. Seda kinnitab nii pidevalt võrku lisanduvate elektritootjate arv kui mikrotootjate liitumisavaldused, mis teevad tänavu uusi rekordeid. Selleks, et toodetud elektrienergia abil igakuiseid kulusid ja tulusid veelgi paremini juhtida, tasub mõelda salvestuslahendusele.

Keskmine eramu päikesejaam suudab suvekuudel ühe päeva jooksul toota kuni 50 kWh energiat. See katab keskmise eramu päevase tarbimisvajaduse viiekordselt. Tulemusena toodavad paneelid suure koguse energiat, mis läheb lihtsalt kaotsi. Eesti Energia päikeseenergia ja salvestuslahenduste teenusejuht Mikk Tootsi sõnul salvesti just seda probleemi lahendabki.


„Salvesti ehk aku abil saab toodetud energia talletada ja kasutada seda endale sobival ajal. Nii ei pea suunama tarbimist ajale, mil tootmine on aktiivne või muretsema, et õhtul koju saabudes tuleb puudujääv elektrienergia võrgust juurde osta. Akuga on võimalik võtta päikesepargi investeeringust maksimum ja tarbida rohkem enda toodetud elektrit. Mida rohkem päikesepaneelide poolt toodetud energiat kohapeal kasutust leiab, seda kiiremini projekt ennast ära tasub,“ selgitas Tootsi.

Tarbides rohkem omatoodangut, kaasneb koos koduse salvestuslahendusega ka märkimisväärne sääst elektrikuludelt. Rahaline võit tuleb võrgust ostmata jäänud elektrienergia ning ülejääva elektrienergia tagasimüügi arvelt.

„Kui keskmine majapidamine kasutab 30-40% kogu enda toodetud elektrist, siis aku abil on võimalik tarbimise osakaalu suurendada vähemalt 20% võrra. Nii saad osaliselt või täielikult katta enda hoone energiavajaduse ja pead veel vähem, kui üldse, ostma elektrit võrgust,“ ütles Tootsi. „Juhul, kui võrku müüdud elektri eest saadav tulu kasvab suuremaks kui kulu, hakkavad igakuised elektriarved olema miinusega. Suvel miinusarvetega kogunenud ettemaksu on võimalik talvisel perioodil näiteks tasaarveldusena kasutada.“

Kasuliku lahendusena pakub salvesti võimalust osaleda energiaturul ja viimane enda heaks tööle panna. Lisaks paneelidest tuleva energia salvestamisele, on aku hea lahendus ka elektri ostu- ja müügitehingute ajastamiseks. „Näiteks olukorras, kus börsihind on langenud nulli, ei ole toodetud elektrienergia müük kasumlik ning päikselise ilmaga võib päikeseparkide tootlus olla lausa nii suur, et ülejääva elektri andmise eest võrku tuleb peale maksta. Selle asemel saab energia salvestada ja müüa seda ajal, mil hinnad turul on tõusnud,” lausus Tootsi.

Näiteid sellest, kuidas tootja tarbijale elektri eest peale maksab, ei tule otsida kaugelt. Miinushindasid on raporteeritud nii Eestis, Poolas kui ka Hollandis. Kui Hollandis maksis elekter üle-eelmisel nädalal ekstreemsel juhul –73,9 senti kilovatt-tunni eest, siis Eestis oli elektrihind viimati miinuses pühapäeval, 30. aprillil, ulatudes kahe tunni vältel Nord Pool Spot börsil kuni –0,92 sendini kilovatt-tunni eest.

Salvestitest on Tootsi sõnul kasu ka suvise aja lõppedes, kui paneelide suurem tootlikkus langeb. „Külmemate ilmade saabumine ei tähenda, et salvesti peab tehnoruumi seinale järgmist aastat ootama jääma. Kes on nõus börsihindadel silma peal hoidma, see saab akulahendusega turust kasu lõigata ka talvekuudel, salvestades elektrit võrgust soodsamatel aegadel ning kasutada seda ise või müüa see võrku siis, kui hind on kallim. Nii tarbitakse soodsamat elektrit ja hoitakse aastaringselt oma elektrikulud madalal,“ lisas Tootsi.

Kõikide Eesti Energia pakutavate päikesepaneelide ja salvestuslahendustega saab lähemalt tutvuda ettevõtte kodulehel. Juhul, kui klient vajab valiku tegemisel abi, saab ühendust võtta klienditeenindusega numbril 777 4040 või kirjutada aadressil [email protected].