Iseteenindus

“Lae end” programmi õpetajad tunnistavad, et uutest õppematerjalidest on juba kasu

01.11.2022

„Lae end“ haridusprogrammi valitud füüsikaõpetajad kogunesid teisele koolitusele, et jagada tagasisidet, kuidas uute ideede ja õppevahendite rakendamine igapäevatöös on läinud. Õpilaste füüsikatulemuste paranemise hindamiseks on veel vara, kuid õpetajate sõnul on juba on märgata, et õpilased tulevad suurema õhinaga tundi, et saaks midagi katsetada.

Fotod koolituspäevalt

Nissi põhikooli õpetaja Ruth Rumaski sõnul on ta Praktikali katsekomplektide abil saanud muuta tunnid oluliselt mitmekesisemaks kui nad varasematel aastatel olnud on. “Kui praktilise tegevuse ettevalmistamine tunniks nõuab alati aega, siis optika õppevahendite kogu on süsteemselt komplekteeritud, et katse tegemine tunni keskel oleks sama lihtne, kui ülesande lahendamine töövihikust. See lihtsustab õpetaja tööd ja motiveerib praktilisi tegevusi oluliselt rohkem tegema. Õpilaste tulemuste paranemise hindamiseks on veel vara, kuid õhinaga tundi tulevaid õpilasi, kes ootavad, et saaks midagi jälle katsetada on küll rohkem,” rääkis Ruth Rumask. “Väga inspireeriv oli ka Anonymous presentersi ettekanne, kelle antud nippe ja näpunäiteid kasutades saab tõepoolest õpilasi aktiivselt kuulama panna. Kõige enam on mind mõjutanud teised programmi valitud osalejad, kellega kogemusi vahetades olen saanud juurde palju häid mõtteid, aga samas ka enesekindlust, et ajan õiget asja.“

Lisaks jagas Eesti Füüsika Seltsi eestvedaja sel korral nippe, kuidas läbi viia kaasahaarav füüsikatund Praktikali õppevahendite näitel. Oktoobri keskel asusid õpetajad ka videote kallale, mille eesmärk on luua seos füüsika ja päris elu vahel. Esimesed stsenaariumid nägid juba ilmavalgust ja proovid mõne õpetajaga on tehtud. Esimesed videod valmivad novembri keskel.

Samuti said õpetajad teadmisi persoonibrändi koolitajalt Liisi Toomilt, kes õpetas, kuidas tunda ära oma tugevused ja olla klassi ees särav ja enesekindel õpetaja ning oma ala inspireeriv eestkõneleja. “Iga edukas oma valdkonna esindaja avastab, et tee oma eesmärkideni on täis väljakutseid. Õpetajaameti karjäärivõimalusi nähakse tihtipeale horisontaalselt sirgjoonelisena. Mida kitsam ja unikaalsem valdkond, seda keerulisem võib olla oma väärtuste ja tugevuste nägemine ning näitamine, tulevikupildi kujundamine ja selle elluviimine. Kui aga tunda ära oma elu kutse, teada oma tugevusi ja neid kasutada, võib õpetaja amet olla endale rahuldust pakkuv ja olla väga paljudele inspiratsiooniks,” rääkis Liisi Toom.

Füüsikaõpetajatele suunatud programmis osalevad Annika Kumar Tartu Karlova Koolist, Daniel Kaasik Tallinna Reaalkoolist, Marko Häelm Tallinna Südalinna Koolist, Laura Herm Rakvere Reaalkoolist, Robert Reesaar Rocca al Mare Koolist, Kaija Seepter Järveküla koolist, Ermo Soobik Keila Koolist, Ruth Rumask Nissi Põhikoolist, Reivo Maasik Tallinna Reaalkoolist ja Oleg Shvaikovsky Püha Johannese Koolist.

Esimene koolitus toimus 18.-19. augustil Tallinnas, kolmas ühepäevane koolitus toimub detsembris Tallinnas.

Programmi lõppedes saavad kõik 10 osalevat õpetajat rahalise brutopreemia 1653 eurot oma aja ja teadmiste jagamise eest õppevideote väljatöötamiseks.

Programmi kandideerimiseks oli vajalik, et kolleeg, õpilane, vilistlane vt märkaks särtsakat õpetajat ja esitaks ta programmi osalema. 47 nomineeritud õpetajat saatsid seejärel ennast tutvustava lühivideo. Video saatnud õpetajate seast valis programmi 10 enim sobivat õpetajat välja žürii, kuhu kuulusid Eesti Energia, Eesti Füüsika Seltsi, Haridus- ja Teadusministeeriumi, Metroserdi, Videoõpsi esindajad ja Rakett69 võitja.

„Lae end“ haridusprogrammis valmivad Eesti Füüsika Seltsi, Praktikali ja Videoõpsi koostöös õppevideod, mis on koolidele avalikult kättesaadavad. Põhikooli füüsika õppevahendid valmivad täisulatuses algava õppeaasta jooksul ja koolid saavad need soovi korral osta.

Füüsikaõpetajatele suunatud programmi “Lae end” nomineeriti 132 õpetajat 110-st erinevast koolist kõikidest Eesti maakondadest. Enim andsid silmapaistvast õpetajast teada õpilased ja vilistlased, kes tegid oma ettepaneku veebis www.laeend.ee.

Ettevõtted ABB, Eesti Energia, Fermi Energia, LHV, Nordecon ja Metrosert lõid koostöös haridusmaastiku eestvedajatega füüsikaõpetajatele suunatud programmi “Lae end”, et viia parim õppekogemus kättesaadavaks kõigile füüsikat õppivatele põhikoolilastele üle Eesti. Loe lisaks „Lae end“ programmi kohta: www.laeend.ee/fyysika.