Iseteenindus

Roland Truus krooniti rogaini maailmameistriks

22.09.2022

Suurenergeetika hangete grupi juht Roland Truus tuli rogaini veteranide (40+) segavõistkondade klassis XV maailmameistriks. Võistlused toimusid 27. augustil Tšehhis Paprseki suusakeskuse ümbruses.


Rogain on orienteerumisvõistlus, mille kestvus on 24 tundi. „Finišisse jõudes meie positsioonist kuuldes oli üllatus korralik. Me poleks elus uskunud, et üle maailma kokku tulnud 54 võistkonna konkurentsis koguni võidame. Seda enam, et väänasin viiendal tunnil kaljult alla libisedes hüppeliigest ning ehmatasin oma võistkonnakaaslasi korralikult. Samal ajal oli mägedes äikesetorm ja rahe, mis tegi võistluse veelgi raskemaks, aga kuna oleme seiklusspordi ja ultrajooksu taustaga ning näinud igasuguseid olusid, siis rogainil oli see meie tugevuseks. Ilmast ja minu jalaprobleemist tingitult pidime mitmeid kordi esialgset rajaplaani muutma, aga vaatamata sellele õnnestus ikkagi ülejäänud tublisid tiime edestada. Kindlasti olime üllatusvõitjad, kuna see tiim on meil esimest aastat koos ja alles õpime üksteise tugevusi ning nõrkusi tundma,“ jagas Roland kogemust.

Auhinnaks saadud rändkarikal on juba teise Eesti Energia töötaja nimi peal. Senior Geologist Eduard Pukkonen võitis karika 2008. aastal. „Olen 24 tunnistel rogainide tiitlivõistlustel (MM ja EM) käinud alates 2005. aastast. Medaleid on kogunenud üsna palju, kuid MM kuldasid võitnud vaid ühe – 2008. aastal Karulas, Eestis. Rolandi tiimi kuldmedal veteranide segavõistkondade seas oli suur saavutus, eriti arvestades asjaolu, et tegemist polnud orienteerujatega. Lühemate rogainide ja seiklusspordi võistluste kogemusi oli liikmetel parasjagu, samuti olid nad füüsiliselt võimekad. Facebookis märkasin, et nii Roland kui Laidy Proosväli käisid eelnevalt mägedes matkal, mis Tšehhi mägist reljeefi arvestades oli väga vajalik. Tiimi kolmas liige – Aivo Kaljumäe, on samuti väga tugev tegija ja ehk tiimi kõige kogenum liige,“ jagas Eduard oma tähelepanekuid.

„Ennustasin neile enne võistlust kõrget kohta, kuid kahtlesin veidi, kas nad saavad rajaplaneerimise ja orienteerumisega hästi hakkama. Seda nad said. Põhiklassi arvestuses jäid viiendaks 87 segavõistkonna seas. Tõsise terviseprobleemi tõttu pidin ise seekord MMi vahele jätma. Rogainid Tšehhis on alati väga huvitavad ja hästi korraldatud,“ rääkis Eduard.

„Kellel huvi rogainiga lähemalt tutvust teha, siis andke märku. Eestis on see järjest suuremat populaarsust koguv spordiala ja seda kõikidele tasemetele,“ kutsub Roland kõiki huvilisi üles.

Roland osales Compresspordi võistkonnas, koosseisu kuulusid lisaks Laidy Proosväli ja Aivo Kaljumäe. Võistkond läbis 24 tunni jooksul 94 km ja 4500+ tõusumeetrit. Omas võistlusklassis „XV 40+“ õnnestus tiimil 54 võistkonna konkurentsis läbida rada suurima punktisummaga ja võita MM tiitel. Erinevates võistlusklassides oli stardis 275 võistkonda. Kokku võitsid Eesti võistkonnad 10 medalit, neist 3 kuldset.


Võistlusrada kulges Poola ja Tsehhi piiril asuvas mäestikus 500-1400 meetri kõrgusel. Maastikku ilmestasid järsud nõlvad ning mets, mis oli kohati raskesti läbitav. Vürtsi lisasid rahega äikesetormid, mis muutsid teerajad ojadeks. Rogaini kohta saab lähemalt lugeda siit »

Võidetud karikas tuleb järgmisel aastal Ameerika Ühendriikidesse toimetada. Järgmine MM toimub 2023 aasta juuli lõpus Californias imeilusa Tahoe järve ümbruses.