Iseteenindus

Hea uudis emakeelepäevaks: saame tiitli “Aasta eesti keele sõber”

14.03.2022

Eesti Energia on mitmekeelne ettevõte, kus on keelte õppimiseks loodud mitmekesised võimalused – üks neist on keelekohvikud. Tänu keelekohvikutele saab Eesti Energia Virumaa Eesti Hariduse Seltsilt ja Eesti Riigiametnike Klubilt “Aasta eesti keele sõbra” tiitli. Tunnustus antakse üle 17. märtsil Jõhvi kontserdimajas toimuval pidulikul aktusel.

Eesti ja inglise keele kohvikud toimuvad Eesti Energias virtuaalselt alates maist 2021. Igal reedel on kolm ühetunnist keelekohvikut erineva keeletaseme jaoks. Keelekohvikuid juhendavad meie kolleegid ning enamik neist teeb seda pidevalt. “Juhendajatel on olemas metoodiline tugi, kuid igaühel on vabad käed, milliste võtetega kohvikus kolleegide keeleõpet toetada. See teebki õppimise põnevaks. Kohvikutes on nii alalised õppijad kui ka need, kel on võimalus aeg-ajalt tulla,” sõnas keelekohvikute eestvedaja Eesti Energia arengupartner Kaire Viil.

Ta lisas, et tegemist on huvitava ja kasuliku projektiga, kus töötajad saavad lisaks keelte oskustele parandada ka suhtlusoskust, virtuaalse koostöö oskust ja mõista teineteise tööalaseid eesmärke ning väljakutseid. „Kaugtöö ning pandeemia paneb töötajate- ja tiimidevahelised suhted proovile. Keelekohvikud vähendavad isoleerituse tunnet ning suurendavad kolleegidevahelist usaldust. Inglise keele kohvikus osalevad Eesti, Läti, Leedu ja Poola kolleegid. See arendab ka virtuaalse meeskonnatöö oskusi, mis on töötaja võtmepädevus,“ märkis Kaire.

Eesti Energias on umbes 30 keelekohviku juhendajat. Keelehuvilised on saanud õppida ligi 80 keelekohvikus. Keelekohvikutes õpib iga nädal ligi 40 töötajat. Kokku on keelekohvikus umbes 80 õppijat.

Rääkides tulemustest tõi Kaireesile, et kohvikus õppijate eesti ja inglise keele ning avaliku esinemise oskus on paranenud või paranemas, samas on arenenud sisekoolitajatena ka juhendajad. „Mõnest kohvikust õppijast on nüüdseks saanud keelekohviku juhendaja. Jätkame selle toreda praktikaga meie ettevõttes, õpime ja õpetame ka edaspidi,“ rääkis Kaire.

Keelekohviku „VIP-kliendid“ jagavad muljeid

Veera Zimareva
Enefit Power, kvaliteedispetsialist

Keelekohvikud on äärmiselt vajalik võimalus. Algajatele on see reaalne võimalus muuta passiivne sõnavara aktiivseks, edasijõudnud kasutaja saab hoida keele taset või seda lausa arendada. Räägitakse, et sammu ettepoole soodustab hea lüke. Minul on läbitud hulk eesti keele koolitusi ja sooritatud ka eksameid, kuid aastatega olen kaotanud keeletaseme. Osalemine keelekohvikutes on minu jaoks see sama lüke. Esialgu tekkis mul lootus, et keeleoskus tuleb tagasi. Seejärel taastus julgus rääkida ja suurenes kindlustunne, et ennem läbitud koolitused ei ole täielikult kadunud. Nüüd on olemas regulaarne eesti keele praktika ja juba on tunda selle positiivset mõju minu eesti keele oskusele.

Andrei Okamantšuk
Enefit Power, peaspetsialist

Keelekohvikud on minu jaoks ainuke võimalus praktiseerida eesti keelt töötingimustes. Kontoris on mul vähe eesti keelt kõnelevaid kolleege, kellega saaks suhelda. Keelekohvikud on hea alternatiiv. Kohvikute formaat sobib mulle hästi. Hea meelega osalen, kui töökorraldus seda võimaldab.