Iseteenindus

Uuring: päikesepaneelidest huvitub kaks kolmandikku Eesti elanikest

12.11.2020

Koguni 66% Eestimaa elanikest on huvitatud päikesepaneelide paigaldamisest, seejuures igal kümnendal on paigaldamise kavatsus kindel, selgus uuringufirma Nielsen küsitlusest.

Päikeseenergia populaarsus on viimastel aastatel hüppeliselt suurenenud. Praeguseks on valminud üle Eesti ligi 6000 päikeseelektrijaama.

Eesti Energia hajaenergia müügijuhi Mikk Tootsi sõnul on inimesteni on jõudnud arusaamine, et Eesti on igati hea koht, kus päikesest elektrienergiat toota.

„Aastane päikesekiirguse energiahulk on meil umbes sama suur kui Kesk-Saksamaal, aga madalama õhutemperatuuri tõttu töötavad Eestis paneelid parema tootlikkusega. Eestis on päikesepaneelide töö kõrgaeg aprillis-mais, kui on pilvitud ilmad ja väljas piisavalt jahe,“ lausus Tootsi.

Kuigi praegu on päevad juba võrdlemisi pimedad, on Tootsi sõnul sügis parim aeg päikeseelektrijaama planeerimise alustamiseks, sest sellisel juhul saab päikesepark kevadeks valmis ning võimalus on osa saada pea kogu järgmise aasta päikeseelektri toodangust.

„Päikesepaneelid on mitmes mõttes kasulik investeering. Võrgust ostetava elektrienergia kogus väheneb ja sellega kaasnevad madalamad võrgutasud ning riiklikud maksud. Lisaks on võimalik teenida täiendavat tulu tarbimisest üle jäänud ja võrku antud elektrienergia müügilt,“ lisas Tootsi.

Tootsi sõnul näitavad arvutused, et keskmine jaam tasub end ära kümne aastaga. Äriettevõtetel, toidupoodidel, tööstushoonetel, loomafarmidel sageli isegi lühema ajaga, sest toodetud päikeseelekter tarbitakse kohe kohapeal kasutamiseks ära.

Iga huviline saab Eesti Energia päikeseenergia kalkulaatori abil kiirelt välja arvutada, milline oleks planeeritava elektrijaama orienteeruv maksumus, aastane toodang ja rahaline võit.