Iseteenindus

Kümme Saaremaa kauplust said Eesti Energialt päikesepaneelid

11.11.2020

Tänaseks on valmis saanud kümne Saaremaa Tarbijate Ühistule kaupluse päikeseelektrijaamad. Esimeste seas sai paneelid vastavatud Orissaare Konsum.


Saaremaa Tarbijate Ühistu ehk Coop Saaremaa juhatuse esimehe Kalle Koovi sõnul on ettevõte viimastel aastatel pööranud suurt tähelepanu alternatiivenergiate kasutuselevõtule. „Kaupluse suurt energiatarvet arvestades on päikeseelektrijaam tasuv investeering. Seda enam, et kogu päikesejaamadest saadava energia kasutame ise ära.“ Samuti märkis Koov, et päikeseelektrijaamade rajamisel sai määravaks asjaoluks lepingupartner Eesti Energia, kes on Saaremaa Tarbijate Ühistu pikaaegne partner.

„Mul on rõõm näha, kuidas järjest rohkem ettevõtteid on läinud taastuvenergia-usku ning hakanud ise päikesepaneelide abil elektri tootma“ kommenteeris Eesti Energia hajaenergia teenuste müügijuht Mikk Tootsi. Lisaks märkis Tootsi, et mitmed teised kauplused ja kaubanduskeskused üle Eesti on üles näidanud huvi päikesepaneelide paigaldamise vastu: „Kliendi jaoks kujuneb päikesest toodetud elektri hind soodsamaks kui võrgust ostetav elekter. Seda põhjusel, et päikesest toodetud elektrile võrgutasu ei lisandu“.

Kokku on paigaldatud Saaremaale kauplustele 1594 päikesepaneeli, mille koguvõimsus on 542 kilovatti. Päikesepaneelide võimsusest piisaks, et täita 164 kodumajapidamise aastane tarbimine. Paneelide eeldatav eluiga on 25 aastat.

Päikesest Saaremaal puudust ei jää. Endine Saaremaa vallavanem Madis Kallas kuulutas 2017. aastal Kuressaare Eestimaa päikesepealinnaks, toetudes ilmateenistuse statistikale, mille kohaselt on Kuressaares rohkem päikest kui üheski teises Eesti linnas.

Päikeseelektrijaam on kõige keskkonnasõbralikum energia, mis aitab säästa elektri- ja võrgutasu arvetelt ning riiklikelt maksudelt. Päikesepaneelid on ka Eesti kliimas järjekindlalt püsiva tootlusega ja annavad tarbijale võimaluse üle jääva elektri tagasi müüa.

Loe paneelide kohta lähemalt »