Iseteenindus

Eesti Energia otsib ideekonkursiga nutikaid lahendusi tuleviku energiateenusteks

13.09.2019

Eesti Energia korraldab teist korda ideekonkursi Enefit Idea Hub – The Pitch. Selle eesmärk on ärgitada piirkonna helgemaid päid mõtlema kaasa, kuidas viia meie tänane traditsiooniline energiamajandus senisest jõulisemate sammudega uude nutikamasse ajajärku, kus kõigil on võimalik kasu lõigata. Ideekonkursi auhinnafond on 30 000 eurot.

Uued tehnoloogiad ja digitaalsed lahendused on muutmas maailma meie ümber. Virtuaalsed elektrijaamad, targad kodud, kontorid ja tööstused, päiksepaneelid kodumajapidamises ning elektritransport on vaid üks osa meie tuleviku energialahendustest. Konkursiga otsitakse innovaatilisi ideid uute teenuste ja neid toetavate tehniliste lahenduste väljatöötamiseks, et tuua tulevik meile kiiremini lähemale ja luua nutikaid, keskkonnasõbralikke ja mugavaid teenuseid.

2018. aastal esimest korda toimunud konkursile esitati Eestist, Lätist, Leedust, Soomest ja Poolast kokku 100 ideed. Eelmisel aastal võitnud idee, võrguettevõtte Elektrilevi klientide liitumisplatvorm, on täna arenduses. Aasta lõpuks saavad klientide enim vajatud liitumisteenused automatiseeritud.

Samal ajal liigutakse edasi ka elektritranspordialaste teenuste arendamisega, mille kohta eelmise aasta konkursil samuti ideid esitati. Plaanis on näiteks kortermajadele hästi sobiv mitme elektriauto üheaegse laadimise lahendus.

Eesti Energia juhatuse esimehe Hando Sutteri sõnul otsib ettevõte pidevalt uusi võimalusi, kuidas lahendada elektrist järjest enam sõltuva moodsa ühiskonna ees seisvad väljakutsed innovaatiliselt ja terviklikult.

“Tuleviku energiamajanduses on tavatarbijal taastuvenergia, salvestite, juhitavate kodumasinate ja teiste uute tehnoloogiate tõttu aina olulisem roll nii energia hinna kujunemisel kui varustuskindluse tagamisel,“ ütles Sutter. „Oleme võtnud eesmärgiks igal aastal tuua oma klientideni uusimaid tehnoloogiaid kasutades innovaatilised tooted ja teenused, mille abil suudame tarbijate energiakulu vähendada. Ideekonkursiga The Pitch otsime ideid ja lahendusi, mis võimaldaksid meil neid teenuseid paremini pakkuda.“

Näiteks tekivad elektriautode näol elektrisüsteemi ja igapäevasesse ellu suured salvestid. Eesti Energia eesmärk on elektriautode peal olevad salvestid võtta kasutusele elektrisüsteemi osana. Ehk salvestada energiat siis, kui seda on üleliia ja tagasi elektrivõrku anda energiat siis, kui on suur nõudlus ja pole piisavalt palju toodangut.

Ideid oodatakse lisaks Eestile kõikidelt Eesti Energia koduturgudelt Soomest, Rootsist, Lätist, Leedust ja Poolast nii iduettevõtetelt, teadlastelt, tudengitelt, koostööpartneritelt kui oma töötajatelt ja klientidelt.

Ideekonkursi ühe osana korraldab Eesti Energia 1. oktoobril PROTO avastustehases Tallinnas inspiratsioonipäeva Innovation Game Day, kus ettevõte tutvustab oma nägemust tuleviku energiamaastikust ning visiooni kuidas erinevate osapoolte koostöös jõuda maailma muutvate lahendusteni.

Innovation Game Day viib kokku innovatsioonist huvitatud inimesed ning annab Eesti Energia partneritele võimaluse esitleda oma saavutusi. Sündmusel astuvad üles Azure platvormi ja asjade interneti tootejuht OP Ravi Microsofti peakontorist, Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter ning valdkonna tunnustatud tegijad Eestist ja välisriikidest.

Konkursi ideede esitamise tähtaeg on 31. oktoobril. Poolfinalistid selguvad 28. novembril ja võitja 21. jaanuaril 2020. aastal. Konkursi koduleht asub aadressil https://ideahub.enefit.com/

Innovation Game Day (1. oktoober)
14:00-14:10 Avasõnad – Ott Antsmaa, The Pitch 2018 võitja
14:10-14:30 The New Energy Game – Hando Sutter , Eesti Energia juhatuse esimees
14:30-14:50 Smart Energy Management – Jukka Patrikainen, ABB Balti riikide juht
14:50-15:00 Arutelu ­– juhib Agnes Roos, Eesti Energia äri- ja infotehnoloogia juht
15:00-15:20 E-mobility and Energy – Margus Mikk, Nissan Nordic Europe Baltikumi regioonijuht
15:20-15:40 Arutelu – juhib Margus Vals, Eesti Energia juhatuse liige

15:40-16:30 Kohvipaus

16:30-16:45 Smart Tartu – Lauri Sokk, SmartEnCity projektijuht
16:45-17:00 Smart City – Pekka Tuominen, VTT vanemteadur
17:00-17:30 Arutelu ­– juhib Taavo Randna , Elektrilevi juhatuse liige
17:30-17:50 Big Data and Energy – OP Ravi, Microsoft Azure platvormi ja asjade interneti tootejuht
17:50-18:15 Arutelu – juhib Aivar Avalo , Eesti Energia E-Labi ja IT arhitektuuri juht
18:15-18:30 Kokkuvõte – Hando Sutter, Eesti Energia juhatuse esimees