Iseteenindus

Viljandi ettevõte BM Trade kasvatab angerjaid puhta päikeseenergiaga

12.09.2019

Eesti Energia rajas Viljandi külje all tegutseva BM Trade angerjakasvatusele 230 kW võimsusega päikeseelektrijaama, mille abil saab ettevõte maandada elektri turuhinna tõusmise riski, kuna soodne elektrihind on lepinguga fikseeritud 25-aastaks.

BM Trade juhatuse liikme Indrek Bremraudi sõnul oli päikeseelektrijaama rajamise puhul suurim pluss see, et taastuvenergia tootmise alustamiseks vajalikku investeeringut ei pidanud tegema oma vahenditest ja vajalikud ressursid sai jätta põhiärisse.

Eesti Energia pakub oma klientidele päikeseelektri kasutuselevõtuks muretut ja lihtsat lahendust. Ettevõtetele, kelle aastane elektritarbimine on üle 45 MWh ning kellel on vaba katusepinda üle 600 m2 või maapinda üle 1200 m2, ehitab energiafirma tütarettevõte Enefit Green oma kuludega päikesejaama, mida jääb ka opereerima ja hooldama.

Ettevõttele, kelle õuele jaam ehitati, müüakse kokkulepitud hinnaga elektrit. Seega ei pidanud BM Trade päikesejaama ehitamise eest sentigi maksma, aga saab kasutada 25 aastaks fikseeritud hinnaga elektrit, mis on odavam kui võrgust ostes.

Viiratsisse rajatud jaam on planeeritud angerjakasvatuse energiavajadust silmas pidades, et kaetud oleks kogu kalakasvatuse elektrivajadus ning et saaks müüa ka ülejäänud elektrit võrku. Bremraudi sõnul on praegune kogemus näidanud, et seni on kokkulepitud hind olnud madalam kui börsihind.

„Valisime koostööpartneriks Eesti Energia, sest tegemist on suure ja usaldusväärse ettevõttega. Võimalus hakata ostma energiat meie katustele ja maapinnale paigaldatud päikeseelektrijaamast pikaajaliselt fikseeritud hinnaga ilma võrgutasudeta oli meie jaoks väga köitev, sest elektrienergia on meie jaoks oluline tootmissisend ja kuluallikas,“ lisab Bremraud.

Loe lähemalt päikeseelektri kohta >>