Iseteenindus

Ettevõtte Klaipėdos Pienas reaktiivjõu kompenseerimise seade tasakaalustab võrku ja vähendab kulusid

10.01.2019

AB Klaipėdos Pienas on üks Leedu suurimaid jäätisetootjaid. Juba üle 60 aasta tegutsenud ettevõtte toodang on pälvinud mitmeid rahvusvahelisi auhindu. Hästi tuntud kaubamärgid Baltoji Varnelė ja Dione on just Klaipėdos Pienase kätetöö.

Ettevõtte prioriteet on jäätisetootmise tehnoloogiate pidev arendamine, hoides samal ajal au sees pikaaegseid töötraditsioone. Jäätis valmib üksnes parima kvaliteediga koostisainetest, mis pärinevad maailma eri paigust. Näiteks vahtrasiirup saabub tootjale Kanadast, kohv Indiast ja šokolaad Belgiast.

Valmistatava toodangu hulk kasvab jõudsalt iga aastaga, mistõttu on investeeringud vältimatud. Eelnevalt on ettevõte uuendanud oma jahutuskambreid, praegu värskendatakse ka tootmisliine. Uuendusmeelselt suhtutakse ka energiatarbe efektiivsuse suurendamisse: „Me saame aru, et energiatõhususe lahendused toovad meile silmnähtavat kasu, sellepärast oleme vana valgustussüsteemi asendanud LED-valgustitega ning nüüd uuendasime Enefiti abiga ka varem paigaldatud reaktiivjõu kompenseerimise seadme,“ jagab kogemusi Klaipėdos Pienase projektijuht Artūras Kanapienis.

Reaktiivenergiat tarbivad seadmed, mille töötamisel tekib magnetväli. Sellised seadmed on näiteks kõiksugu elektrimootorid, elektrigeneraatorid, päevavalguslambid ja keevitusseadmed. Reaktiivenergia võtab ära osa võrgu ressursist, mistõttu jääb vähem ruumi aktiivvõimsusele.

Kompenseerimise peamine mõte ongi eelnimetatud ressursi vabastamine ehk aktiivenergia tarbeks ruumi tekitamine. Reaktiivenergia kompenseerimise seade pikendab mootorite ja transformaatorite tööiga, tasakaalustab võrku ja vähendab reaktiivenergia kulusid madalpingevõrkudes.

Vana seadme vahetusprojekt sai ellu viidud kahe kuu jooksul pärast lepingu sõlmimist. Arvutuste järgi teenib projekt end tasa kahe aastaga ning ühe aastaga saab ettevõte kokku hoida ligikaudu 4000 eurot. Mõni kuu pärast seadme kasutuselevõttu vähenes reaktiivenergia tarbimine rohkem kui 50%.

„Koostöö Enefitiga oli lihtne ja selge ning töö sai õigel ajal tehtud. Üks peamisi argumente, miks valisime koostööks Enefiti, oli see, et ei olnud vaja eelnevaid investeeringuid. Projekti rahastab Enefit ja kuutasu maksame elektrienergia säästmise arvelt,“ jutustas Kanapienis projektist.

Enefit kandis hoolt kogu seadme paigaldusprotsessi eest alates hetkeolukorra hindamisest ja tehniliste lahenduste valikust kuni seadme enda paigalduseni. Kogu lepingu kehtivusaja jooksul teeb Enefit seadmele tasuta tehnohooldust. Kui lepinguperiood lõppeb, saab seade AB Klaipėdos Pienas omandiks.

Reaktiivenergia kompenseerimist teostab ka Eesti Energia elektritööde osakond. Huvi korral võtke meiega ühendust – leiame Teie ettevõttele sobivad lahendused!

Uute teenuste juht Gražvydas Kruopys.

„AB Klaipėdos Pienas on ettevõte, kellega on kerge suhelda ka kõige raskemate teemade puhul. Niipea kui hakkasime rääkima Enefiti pakutavatest teenustest, nägi ettevõte enda jaoks kohe ka säästupotentsiaali. Vastutustundliku ettevõttena otsustas Klaipedos Pienas reaktiivenergia kasutamise teenust proovida alles pärast teiste võimalike võimaluste analüüsimist, veendudes, et meie pakutav teenus toob ettevõttele suurimat kasu.“