BLOGI: Uus Võrdne elektripakett pakub kliendile enneolematut mugavust ja lihtsust

01.10.2018

Eesti Energia tuli turule uue Võrdse elektripaketiga, mis on Eestis ainulaadne, sest klient maksab iga kuu elektri eest sama summa. Igakuises võrdses makses sisaldub kogu kodu elektrienergia, võrguteenuse tasu, taastuvenergia tasu ja elektriaktsiisi maksumus. Paketile lisandub ka tasuta elektriseadmete ja elektririkke kindlustus. Paketist räägib meile lähemalt Eesti Energia energiatoodete ja portfelli tootejuht Mihkel Pedak. Kuula podcasti või loe intervjuud!

Mihkel, sina oled uue Võrdse elektripaketi loomise taga. Selgita palun meile, miks Võrdne pakett ellu kutsuti?

Võrdne pakett kutsuti ellu, et saaksime pakkuda klientidele ennenägematut lihtsust ja mugavust sellises valdkonnas, mis suure tõenäosusega jätab enamus inimesi igapäevaselt üsna külmaks. Elekter on paljudele iseenesestmõistetav ning täiesti märkamatu kaup. Ei ole väga palju inimesi, kes soovivad oma elektriasjadel igapäevaselt silma peal hoida. Ainsaks kokkupuuteks elektriga on reeglina kuu alguses saabuv arve ja selle suurus.

Kui enne elektrituru avanemist müüdi elektrit eranditult kas ühe või kahetariifse hinnapaketina, siis pärast turu avanemist muutus börsi tõttu elektri hinnastamise loogika täielikult. Pärast elektrituru avanemist tekkis klientidele esmakordselt valik, kuidas elektrit osta. Kui enne olid kliendile hinnad ja tingimused sisuliselt ette määratud, siis nüüd peab klient ise langetama valiku mitmete võimaluste hulgast – ja see teeb asja oluliselt keerulisemaks.

Selleks, et langetada tegelikult teadlikku otsust erinevate hindade ja elektripakettide vahel, tuleb viia ennast täpsemalt kurssi erinevate pakettidega, lisaks analüüsida enda tarbimisharjumusi, analüüsida börsihinna liikumist, hoida ennast kursis turumuudatustega ja hinnata enda riskitaset. See kõik vajab aga aega ja tahtmist, mis tihtipeale kogu selle kadalipu läbi käimist tundub, et ei olnud seda väärt, sest sagedasti on pakettide hinnaerinevused olematud.

Võrdne pakett kutsuti ellu seetõttu, et saaks lihtsamalt ja mugavamalt. Kui oled klient, kes ei soovi oma aega ja vaeva kulutada sellele, et ennast elektrituru nüanssidega ja tahad muretult elektrit kasutada teades, milline Sinu arve iga kuu olema hakkab, on just Võrdne elektripakett õige valik.

Mis teeb Võrdse paketi eriliseks ning miks peaksid kliendid just selle valima?

Võrdse elektripaketi teeb eriliseks selle kolm põhilist omadust. Esiteks on Võrdne esimene täiesti personaalne elektripakett. See tähendab, et igale kliendile arvutatakse võrdne makse välja eraldi, võttes arvesse just tema personaalseid tarbimisharjumusi.

Teiseks, Võrdne elektripakett on ainus elektripakett Eestis, kus kliendi terve elektriarve on iga kuu sama suur, sisaldades lisaks elektrienergiale ka võrguteenuse, aktsiiside ja taastuvenergia tasu maksumust.

Kolmandaks kaasneb Võrdse elektripaketiga täiesti tasuta elektriseadmete ja elektririkke kindlustus, mis on abiks, kui kodus peaks elektriseadmete või süsteemiga toimuma õnnetusjuhtum.

Kui suur peab mu tarbimine olema, et Võrdne oleks mulle parim valik?

Võrdne on sulle alati parim valik, kui soovid kasutada oma aega pigem muule kui igapäevaselt oma tarbimise juhtimisele ja elektri turuhindade jälgimisele. Kui päriselt huvitud oma tarbimise juhtimisest, siis soovitame valida pigem börsihinnal põhinevat elektripaketti Muutuv.

Loomulikult võib suurematel tarbijatel ja talvisel ajal elektrienergiat kütteks kasutavatel majapidamistel olla võrdsetest maksetest rohkem kasu kui väiksemate arvetega klientidel, sest Võrdne pakett ühtlustab aastased elektriarved kenasti ära.

Võrdne elektripakett ei võimalda võrdseid makseid rakendada majapidamistes, kus keskmine elektriarve jääb alla 10 euro kuus – hoolimata sellest saavad Võrdse elektripaketi valida ka need kliendid, kui neid näiteks huvitab lisatasuta elektririkke ja elektriseadmete kindlustuse olemasolu.

Mille poolest erineb Võrdne elektripakett näiteks Spotifyst ja Netflixist?

Võrdne elektripakett on nagu Spotify või Netflix eelkõige seetõttu, et igakuine arve on üks kindel summa. Küll aga tasub tähele panna, et kui Spotify’s või Netflixis võib ühe igakuise summa eest kuulata-vaadata lõputult palju, siis elektrit niisama lõpmatult ühe kuumakse pealt kasutada ei saa. Igakuine makse on arvutatud eeldusega, et kliendi tarbimine jääb ka tulevikus samasse suurusjärku.

Võrdne makse arvutatakse igale kliendile personaalselt, just tema tarbimiskoha eripärasid arvesse võttes. Võrdses elektripaketis kasutatakse fikseeritud elektrihinda, võetakse arvesse kliendi võrguteenuse-, taastuvenergiatasu ja elektriaktsiisi hinda ning järgmise 12 kuu tarbimisprognoosi. Sisuliselt leitakse igale kliendile järgmise aasta kogukulu, mis elektri kasutamise peale kulub ning jaotatakse see võrdselt iga kuu peale laiali.

Kui kliendi päris tarbimine erineb meie prognoosist, mida kasutasime võrdse makse leidmisel, siis ei tasu muretseda, me jälgime tarbimist iga kuu ning vajadusel muudame võrdset makset selliselt, et see vastaks võimalikult täpselt reaalsele keskmisele tarbimisele ja anname muutusest kliendile aegsasti teada. Ka võrdses elektripaketis tasub olla energiasäästlik, sest siis on potentsiaali, et väheneb ka võrdne makse.

Mis siis saab, kui olen täitsa uue elamise omanik, kus varem pole elektritarbimist olnud?

Kui meil puudub piisavalt informatsiooni, et arvutada kliendile võrdne makse, näiteks ei ole meil ajaloolist tarbimist, mille pealt prognoosida järgmise aasta kogutarbimist, siis peale Võrdse elektripaketiga liitumist rakendub ooteperiood, kus klient tasub igakuiselt kasutatud elektri eest traditsiooniliselt nagu igas teises elektripaketis – vastavalt oma tarbimisele. Kui meil on piisavalt informatsiooni kogunenud, et võrdset makset arvutada, rakendatakse see automaatselt ning sellest antakse ka kliendile teada.

Võrdse paketiga lisandub ka kindlustus, mida see endast kujutab?

Just, Võrdse elektripaketiga kaasneb lisatasuta kaks kindlustust, elektriseadmete kindlustus ja elektririkke kindlustus. Ühel juhul on kindlustatud sinu kodused elektriseadmed ja teisel juhul kogu sinu kodune elektrisüsteem. Elektriseadmed on kindlustatud 1500€ ulatuses omavastutusega 50€ ja elektrisüsteemi kindlustuse puhul on elektriku väljakutse ja töö eest esitatavast arvest kindlustatud 100€ ilma omavastutuseta.

Kindlustus on Võrdses elektripaketis lisatasuta ja sellega ei kaasne mingisuguseid kohustusi. Samuti võib olla nii, et Võrdse elektripaketi kindlustuste omavastutused on madalamad kui näiteks olemasoleval kodukindlustusel. Elektririkke kindlustuse puhul jääb ära ka see vaev, mis kuluks pädeva elektriku otsimiseks, sest elektririkke kindlustuse puhul tulevad teile appi Eesti Energia spetsialistidest elektrikud.

Kas ma saan Võrdse paketiga liituda ka siis, kui ma pole Elektrilevi võrgus?

Jah, Võrdse elektripaketiga saab liituda olenemata võrguteenuse pakkujast. Küllaga tuleb meeles pidada, et kuna Elektrilevi on ainus ühisarvet pakkuv võrguteenuse pakkuja, siis kõik kliendid, kes ei ole Elektrilevi võrgus ja soovivad Võrdset elektripaketti ja sellega kaasnevaid võrdseid makseid, siis võrdsetes maksetes on ainult elektrienergia osa. Kui klient on Elektrilevi võrgus, siis võrdsed maksed sisaldavad endas kõiki kulutusi elektrile, kaasaarvatud võrguteenuse kulud, taastuvenergia tasud ja elektriaktsiis.

Mis saab siis, kui soovin lahkuda Võrdsest paketist, kuid mul on ette makstud elektri eest ja vastupidi?

Võrdsest lahkudes toimub võrdsete maksete ja tegelike kulude vahelise erinevuse tasaarveldamine. Kui klient soovib lepingut lõpetada, siis kliendile kas talle tagastatakse enammakstud summa või esitatakse viimane arve. Tegu on mugavalt ausa lahendusega, kuna lõppkokkuvõttes ei maksa klient ei rohkem ega vähem kui ta oleks ilma võrdsete makseteta tasunud.