Iseteenindus

Hando Sutter: Eestil on maailmas unikaalne oskus põlevkiviuuringuid teostada ja tehnoloogiaid arendada

20.09.2016

Täna Tallinnas alanud rahvusvahelisel konverentsil Põlevkivi 100 esinedes ütles Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter, et maailma teadaolevad põlevkivivarud sisaldavad ligikaudu 6050 miljardit barrelit põlevkiviõli. Maailma toornafta varud on sellest neli korda väiksemad.

Hando Sutteri sõnul on olukorras, kus maailma energiavajadus järjest kasvab, põlevkivi 100-aastane kasutamise oskus ja kogemus Eesti riigi jaoks hea ekspordiartikkel. „Suudame tänaste maailmaturu õli hindade juures toota ja õli müügist kasumit teenida, veel mõne aasta eest, kui nafta hind maailmaturul oli üle 100 USA dollari barreli eest, ei oleks keegi seda uskunud,“ rääkis Sutter enda ettekandes. „Madalad energiahinnad on sundinud kõiki energiatootjaid oma tegevusi üle vaatama ja efektiivsuskohti leidma, sest konkurents on väga tihe. Ka Eesti Energia eesmärk on tuua Enefit tehnoloogia kulusid alla selliselt, et uued investeeringud oleksid tasuvad nafta hinnatasemelt 60 - 65 dollarit barrelist,“ lisas ta.

"Eesti Energia on enda põlevkivialast oskusteavet jaganud rohkem kui 10 riigiga üle maailma ning oleme ka tulevikus valmis arendaja ja oskusteabe müüjana enda teadmisi põlevkivienergeetikast teiste riikidega jagama," lausus Sutter. Põlevkivialaseid uuringuid ja koostööd on tehtud Türgis, Myanmaris, Egiptuses, Iisraelis, Tais, Indias, Kasahstanis, Uruguays, Jordaanias, Ameerika Ühendriikides, Marokos, Mongoolias, Hiinas ja Serbias.

Samuti põlevkivisümpoosionil üles astunud Tartu Ülikooli rektori professor Volli Kalmu sõnul on tänavune aasta Eesti põlevkivitööstuse jaoks märgiline – põlevkivi kaevandamise algusest möödub 100 aastat ning sama kaua on põlevkivi Eestis teaduspõhiselt uuritud. “Põlevkivi teaduspõhine uurimine Eesti ülikoolide kaasabil võimaldab riigil teha tarku otsuseid, et põlevkivi annaks ka edaspidi ühiskonnale kasu, looks uusi töökohti ning edendaks innovatsiooni selles ainulaadses valdkonnas maailmas,” rääkis Kalm.

Tallinna Tehnikaülikooli rektor akadeemik Jaak Aaviksoo sõnas, et 100 aastaga on Eesti põlevkiviteadus tõusnud maailmatasemele. "Me oleme õppinud, et põlevkivis peitub ühtaegu nii suur potentsiaal kui ka väljakutse. Kuidas seda taastumatut ressurssi võimalikult efektiivselt ja keskkonnasõbralikult väärindada - see on ülesanne, millele teadlased otsivad ja leiavad parimaid lahendusi," ütles akadeemik Aaviksoo.

Tänasel rahvusvahelisel põlevkivisümpoosionil on ligikaudu 300 osalejat kokku 21 riigist. Kahel päeval tehakse esinejate poolt üle 40 ettekande. Eesti Energia korraldab põlevkivisümpoosioni koostöös Tallinna Tehnikaülikooli, Tartu Ülikooli ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumiga. Ürituse läbiviimist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Kaarel Kuusk
Eesti Energia
meediasuhete juht
52 85 049