Iseteenindus

Lihtsaid igapäevaseid energiasäästuvõimalusi leidub igas kodus

07.03.2016
Eesti Energia nutika tarbimistesti tulemused näitavad, et energiakulusid saaks lihtsate muudatuste abil vähendada 87% kodudes.

Eesti Energia veebilehel energia.ee/tarbimismäng on lihtsustatud energiakalkulaator, mis esitab olulisimad kodust energiatarbimist mõjutavad valikud, illustreerib nende põhjal ööpäevast elektritarbimist ja arvutab välja, kui palju oleks võimalik vähendada elektritarbimist energiasäästlikumate valikute abil.

Tänaseks on testi täitnud juba 25 000 inimest ning need andmed kõnelevad eestimaalaste elektritarbimise harjumustest ja energiasäästu eelistustest. 
  • Ligi kaks kolmandikku vastajatest on investeerinud energiakulude vähendamisse, soetades uue energiasäästliku külmkapi, mis võib säästa hinnanguliselt 80 eurot aastas.
  • Samuti on pooled testi täitjatest vahetanud oma kodus tavapirnid LED-pirnide vastu, et vähendada lampide energiatarvet võrreldes hõõglampidega 90% võrra.
  • Samas märkis vaid neljandik kõigist vastajatest, et eemaldab mittetöötavad elektriseadmed vooluvõrgust või peseb pesu võimalusel madalamal kuumusel.
  • Ühtlasi laseb vähene hulk vastajatest toidul valmides järelküpseda ning vaid 13% kodudest seadistab toatemperatuuri võimalusel madalamale, kuigi iga madalam kraad tähendaks ühtlasi ka küttekulude vähenemist kuni 5% võrra. 

„Pesumasina kasutamine madalamal temperatuuril, toasoojuse vähendamine kraadi võrra või mittetöötavate elektriseadmete eemaldamine vooluvõrgust on vaid mõned lihtsad näited nippidest, mille abil oma tarbimist teadlikult säästlikumaks kujundada ja energiakulusid vähendada,“ rääkis Eesti Energia elektritoodete üksuse juht Taavi Pungas. „Oluline on ka see, et kui elektripaketi või -lepingu muudatused puudutavad kõigest kolmandikku elektrikuludest, siis energiasäästu nõuandeid rakendades on võimalik vähendada kogu elektriarvet, sest tarbimist vähendades vähenevad ka võrgukulud.“
Vaata lihtsaid energiasäästunippe siit »

Kuidas oma energiatarbimist kontrollida?

Eesti Energia on oma klientidele välja töötanud koduse energiatarbimise analüüsimist lihtsustavad nutikad abivahendid, nagu näiteks Eesti Energia mobiilirakendus, mille abil jälgib ja analüüsib oma elektritarbimist nüüd enam kui 25 000 klienti.
Eesti Energia mobiiliäpist lähemalt »

Kliendid, kes tunnevad samuti huvi energiatarbimise analüüsimise vastu, kuid kelle arvesti pole veel kauglugemisele üle viidud, saavad jälgida oma tarbimise muutusi e-teeninduse tarbimisajaloo lehele sisse logides.