Iseteenindus

Kohtla Kaevanduspargi rikastusvabrik-muuseum kutsub avastama!

11.06.2015
Kevadel uksed avanud Kohtla Kaevanduspargi endine põlevkivi rikastus- ehk sorteerimisvabrik on Euroopas ainulaadne külastuskeskus, mis tutvustab interaktiivses vormis põlevkivitootmist ja -energeetikat. Mida saab kaevanduspargis ja selle uues teemakeskuses ette võtta?

1930ndatel sajale inimesele tööd andnud vabriku viie korruse põnevad väljapanekud pakuvad uudistamist nii täiskasvanutele kui ka lastele. Kõigile Eesti Energia klientidele on kaevanduspargi külastamisel perepilet 20% soodsam. Lähemalt pakkumisest »

Allmaamuuseum kaevanduskäikude külastusega

Endise kaevandusterritooriumi külastamise käigus on huvilistel võimalik kehastuda kaevuriks: panna pähe kiiver, selga kaevurikuub ning laskuda maapinnast kuni 8 meetrit allpool asuvatesse kaevanduskäikudesse. Allmaaretke jooksul astutakse läbi kaevurite erinevatest tööpaikadest, sõidetakse tõelise maa-aluse kaevurirongiga ning tutvutakse mitmesuguse tehnika ja kaevandustehnoloogiatega. Soovi korral on võimalik maitsta ka kaevurilõunat maa-aluses kaevurisööklas.

Maa-alused ekskursioonid toimuvad kogenud kaevurite saatel ekskursioonigruppide kaupa – üksikkülastajate puhul moodustatakse eraldi ekskursioonigrupid.

8 korrust läbiv moodne rikastusvabrik

Üle poole sajandi tagasi rajatud Kohtla põlevkivikaevanduse rikastusvabrik sai kevadeks uue kuue ning pakub oma kaheksal korrusel interaktiivset ekspositsiooni põlevkivi tekkimisest, selle leiukohtadest, kaevandamisest ning põlevkivi kasutamisest läbi aastate. Rikastusvabriku käed-külge-eksponaadid räägivad loo põlevkivi kaevandamisest – selle tarbeks on pandud välja 30 kuupmeetrit erinevaid energeetilise väärtusega kivimeid põlevkivist ja killustikust aheraine ja lendtuhani. Lisaks on ekspositsioonis ka mitmeid Eesti Energia tootmisettevõtetest pärit mäetööstuse ja elektritootmise masinaid, sh väärikas roomikbuldooser, mis teenis Eesti elektrijaama põlevkivilaos ja tuhaväljal kokku üle 20 aasta.