Iseteenindus

Liive: kümne aasta jooksul uueneb 75% põlevkivi töötlemise seadmetest

11.09.2014
Järgneva kümne aasta jooksul seisavad põlevkivitööstusel ees olulised investeeringud. Uuendamisele läheb 75% põlevkivi töötlemise seadmetest. Oma aja ära elanud tootmisvõimsused asendatakse tänapäevaste keskkonnasäästlike ja tõhustate tehnoloogiatega ning laiendatakse vedelkütuste tootmist.

Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive hindas täna toimuval Energiafoorumil, et kokku võib põlevkivitööstus sel perioodil Ida-Virumaale investeerida 3-4 miljardit eurot. Põlevkivitööstuse investeerimiskavade teostumisel jõuab Eesti kümne aasta pärast tänu vedelkütuste tootmismahu kasvule energiapuudujäägiga riikide hulgast Taani kõrvale energia ülejäägiga riikide sekka.

Liive kinnitas, et Eesti Energia strateegia on võimalik ellu viia tänaste kaevemahtude juures ning ilma toetusteta. „Toodame põlevkivist esmalt õli, tootmisprotsessis tekkivast põlevkivigaasist ja poolkoksist saame aga elektrit. Läheme üle uuele tehnoloogiale, mis on kaks korda efektiivsem. Põlevkivist otse elektrit tootes saime kätte 30% selles peituvast energiast, uue tehnoloogiaga jõuame aga 70%-ni. See tähendab ka kaks korda väiksemaid CO2 heitmeid. Kunagi varem pole põlevkivitööstuse keskkonnamõjud olnud sedavõrd madalad,“ tutvustas Liive Eesti Energia strateegiat.

Eesti Energia juhi kinnitusel suureneb strateegia elluviimisel ka taastuvenergia tootmismaht. Liive sõnul võetakse suurema osa põlevkivist peituvast energiast välja vedelkütuste kujul. Kuna toodetava elektri kogus väheneb, tuleb see osaliselt asendada taastuvenergiaga.

Eliis Vennik
Eesti Energia
Pressiesindaja
eliis.vennik@energia.ee
+372 715 12 18
+372 57 830 756