Iseteenindus

Eesti Energia avab sünnipäevakuul oma ettevõtete uksed

05.05.2014
Eesti Energia tähistab mais oma 75. sünnipäeva ja esmakordselt avab energiakontsern oma ettevõtete uksed kõikidele huvilistele.

Eesti Energia kutsub oma sünnipäevakuul inimesi tutvuma Eesti energeetikaga lähemalt ja korraldab ekskursioone oma ettevõtetesse Tallinnas, Narvas ja Jõhvis. „Pakume oma juubeli puhul unikaalset võimalust külastada Eesti Energia ettevõtteid, kuhu tavainimene reeglina ei pääse. Külla on oodatud kõik, kes tahavad oma silmaga näha kuidas põlevkivi kaevandatakse ja kaevandatud alasid korrastatakse, kust tuleb elekter ning kuidas saadakse põlevkivist õli,“ tutvustas projekti Eesti Energia kommunikatsioonidirektor Merlis Nõgene.

Mai jooksul saab külastada Eesti ja Balti elektrijaama, Eesti Energia õlitööstust, Narva põlevkivikarjääri, Narva ja Paldiski tuuleparke, Iru elektrijaama ja jäätmeenergiaplokki, Eesti Energia Tehnoloogiatööstust ning Linnamäe hüdroelektrijaama. Lisaks on võimalik osaleda veematkal endises Aidu põlevkivikarjääris, kus on rajamisel kaasaegne veespordi- ja vabaajakeskus.

Avatud uste päevast osavõtmiseks tuleb registreeruda Eesti Energia kodulehel aadressil www.energia.ee/juubel. Osalejatele on Eesti Energia organiseerinud ka bussitranspordi. Ekskursioonidel osavõtjate arv on piiratud, seetõttu tasub tõsistel huvilistel end soovitud ekskursioonile võimalikult kiiresti kirja panna.

Eesti Energia pakub huvilistele järgmisi ekskursioone:

13. mai kell 10.40 Balti elektrijaam ja Narva tuulepark. Väljumine Narvast (vene keeles)
Balti soojuselektrijaam alustas tööd 1959. aastal ja tänavu tähistab jaam 55. sünnipäeva. Kuigi osa vanadest Balti elektrijaama plokkidest on tänaseks töö lõpetanud ja demonteeritud, toodetakse jaamas elektrit tänaseni. Lisaks Balti elektrijaama külastusele viime ekskursioonil osalejad ka endisele tuhaväljale. Balti elektrijaama tuhaväljale pumbati tuhapulpi 1987. aastani. Aastatel 2005–2008 tuhaväli suleti ja haljastati ning möödunud aastal avas Eesti Energia seal 17 tuulikuga Narva tuulepargi, mis toodab elektrit 30 000 Eesti perele.

14. mai kell 10.30 Eesti Energia Õlitööstus Auveres. Väljumine Narvast (vene keeles)
Eesti Energia toodab igal aastal põlevkivist enam kui miljon barrelit põlevkiviõli. Põlevkivist saadav õli on sisuliselt sünteetiline nafta, mille kättesaamiseks tuleb põlevkivi kuumutada. Eestis on seda tehtud juba ligi 100 aastat ning samal ajal tehnoloogiat pidevalt edasi arendatud. Kuidas põlevkivist õli kätte saadakse? Seda ekskursioonil osalejad näevad.

14. mai kell 13.30 Eesti Energia Linnamäe hüdroelektrijaam Jõelähtme vallas. Väljumine Tallinnast (eesti keeles)
Linnamäe hüdroelektrijaam alustas elektri tootmist 1924. aastal. Eesti Vabariigi tolle aja kauneimaks tööstusehitiseks tunnistatud jaamakompleksi projekteeris Helsingi ülikooli professor Axel Werner Juselius. Linnamäe hüdroelektrijaama kompleksi tabas aga kurb saatus 1941. aastal, kui taganevad Nõukogude väed selle elektritootmise osa õhku lasid. Eesti Energia taastas Linnamäe hüdroelektrijaama 2002. aastal. Lisaks kaunile tööstusarhitektuurile ja võimsatele loodusvaadetele näitame kuidas toodetakse vee jõul elektrit 3 000 Eesti perele.

15. mai kell 10.30 Eesti elektrijaam Auveres. Väljumine Narvast (eesti keeles)
Eesti elektrijaam on Eesti ja ka maailma suurim põlevkivil töötav elektrijaam ning Eesti olulisim elektritootja. Eesti elektrijaamas on kokku kaheksa energiaplokki, sh ka 2004. aastal ehitatud keevkihttehnoloogial põhinev energiaplokk. Balti ja Eesti elektrijaamad toodavad kokku umbes 9 teravatt-tundi elektrit aastas, millest jaguks 7,5 miljonile inimesele, arvestades, et keskmiselt tarbib üks inimene aastas 1200 kWh elektrienergiat. Ekskursioonil osalejad tutvuvad Eesti olulisema elektritootjaga ja saavad ülevaate erinevatest põlevkivi põletamise tehnoloogiatest.

13., 22., 29. mai kell 14.30 Iru elektrijaam ja jäätmeplokk. Väljumine Tallinnast (eesti keeles)
Iru elektrijaam on Eesti suurim elektri ja soojuse koostootmisjaam – see varustab soojusenergiaga Tallinna ja Maardut. 2013. aastal alustas Iru elektrijaamas tööd Eestis ainulaadne jäätmeenergiaplokk, mis kasutab elektri ja soojuse tootmiseks segaolmejäätmeid. Ekskursioonil osalejad saavad vaadata kuidas toodetakse kodus tekkinud jäätmetest elektrit ja soojust.

16. mai kell 14.00 Eesti Energia Tehnoloogiatööstuse tehas Jõhvis (vene keeles)
Eesti Energia Tehnoloogiatööstus tegeleb metallkonstruktsioonide, energeetika- ja tööstusseadmete valmistamisega. Eesti Energia kontsernis on Tehnoloogiatööstus ka elektrijaamade ja õlitehaste tehnoloogialahenduste peamine arendaja ja valmistaja. Ekskursiooni käigus külastatakse Tehnoloogiatööstuse tootmistsehhe Jõhvis, mille toodang on tänaseks jõudnud üle 40 riiki üle maailma!

22. mai kell 10.00 Eesti Energia Narva karjäär. Väljumine Jõhvist (eesti ja vene keeles)
Narva karjäär asub Ida-Virumaal Vaivara vallas. Põlevkivi kaevandatakse seal 1970. aastast ning mööda raudteed viiakse see Eesti Energia elektrijaamadesse ja õlitehastesse. Ekskursioonil osalejad saavad teada kuidas põlevkivi maa alt kätte saadakse ja kuidas kaevandatud alad korrastatakse. Vaatamist väärt on ka karjääris kasutatavad võimsad kaevandusmasinad.

23. mai kell 13.00 Eesti Energia Paldiski tuulepark ja looduskaunis Pakri poolsaar. Väljumine Tallinnast (eesti ja vene keeles)
Pakri poolsaarel toodetakse keskkonnasõbralikku elektrienergiat alates 2004. aastast. Tänaseks on Pakri poolsaarel kokku 26 elektrituulikut, millest üheksa kuuluvad Eesti Energiale. Ekskursioonil osalejad saavad näha tuulikut ja tuulepargi alajaama seestpoolt ning külastatakse ka looduskaunist Pakri poolsaart, kust avanevad lummavad vaated.

27. mai kell 10.00 ja kell 14.00 Veematk endises Aidu põlevkivikarjääris, tulevases veespordikeskuses (eesti ja vene keeles)
Endisesse Aidu põlevkivikarjääri on rajamisel kaasaegne veespordi- ja vabaajakeskus koos rahvusvahelistele nõuetele vastava sõudekanali, veeslaalomiraja ning tuuletunneliga. Aidusse jäävad alles ka aastate jooksul metsastatud alad, kuhu on istutatud üle 4 miljoni puu ning kus elutsevad metsloomad jänestest karudeni. Keskuse esimese objektina valmis eelmise aasta augustis 2,3 km pikkune, 162 m laiune ning 3,5 meetri sügavune sõudekanali süvis, mis on täitunud loodusliku veega. Ekskursioonil osalejatele avaneb unikaalne võimalus näha endise tööstusala muutumist vabaajakeskuseks otse värskelt sõudekanalilt, sest külastajad viiakse Aidu vaateid nautima mootorpaadiga.

Eliis Vennik
Eesti Energia
Pressiesindaja
[email protected]
+372 715 12 18
+372 57 830 756