Iseteenindus

Linnamäe hüdroelektrijaam tähistab täna 90. sünnipäeva

17.04.2014
Eesti suurim, Jägala jõel asuv Linnamäe hüdroelektrijaam tähistab täna 90. aastapäeva elektri tootmise algusest.

Linnamäe hüdroelektrijaam alustas elektri tootmist 17. aprillil 1924. aastal. Eesti Vabariigi tolle aja kauneimaks tööstusehitiseks tunnustatud jaama kompleksi projekteeris Helsingi ülikooli professor Axel Werner Juselius. Toona oli 1,1 MW võimsuse ja umbes 5000 MWh aastase elektritoodanguga hüdroelektrijaam Eestis üks olulisematest elektritootjatest ning varustas elektriga Tallinna Põhja Paberi- ja Puupapivabrikut.

Linnamäe hüdroelektrijaama kompleksi tabas aga kurb saatus 1941. aastal, kui taganevad Nõukogude väed selle elektritootmise osa õhku lasid. Siis hävines osaliselt ka unikaalne kalatrepp, kuid paisu õhkimine ebaõnnestus.

Kuigi jaama taastamise plaane peeti aastaid, ei jõutud tegudeni enne 2002. aastat, mil Eesti Energia taastas ajaloolise hoone koos tammiga. Linnamäe hüdroelektrijaama uue elu algust toetasid sajad eraisikud ja ettevõtted ning projekti kogumaksumuseks kujunes 2,1 miljonit eurot.

Eesti Energia taastuvenergia ja väikekoostootmise üksuse juhi Innar Kaasiku sõnul oli ajaloolise hüdroelektrijaama taastamine Eesti Energia jaoks vastutusrikas ülesanne. „Linnamäe hüdroelektrijaama taastamine oli rohkem kui ühe elektri tootmisüksuse renoveerimine, vaid oluline samm energeetikaajaloo säilitamiseks. Arhitektuuriliselt eriliseks tegi projekti kahtlemata seegi, et jaam oli omal ajal tunnistatud kauneimaks tööstusehitiseks Eestis Vabariigis,“ sõnas Kaasik.

Jõujaama hoone taastamisel järgis arhitekt Raine Karp esialgset arhitektuurset stiili ning jaama hoone sai tagasi 20. sajandi algusaegse välisilme. Projekti käigus renoveeris Eesti Energia endised hüdrorajatised. Kuna Linnamäe paisjärv on oluline puhkepiirkond ja vaatamisväärtus, rajas Eesti Energia koos Jõelähtme vallaga tammi kohale ka rippsilla koos vaateplatvormidega.

„Täna on Linnamäe hüdroelektrijaam Jõelähtme valla oluline ajalooline vaatamisväärtus ja kaunis tehnoloogiline ehitis, mida käiakse vaatamas kogu Eestist ja välismaalt. Hüdroelektrijaama paisjärv ja looduskaunis ümbrus on aga kohalike elanike poolt armastatud puhkekoht,“ ütles Jõelähtme vallavanem Andrus Umboja. Külastatavuse poolest konkureerib Linnamäe paisjärv isegi Jägala joa külastatavusega, suviti ületades selle populaarsust.

Linnamäe hüdroelektrijaama võimsus on tänapäeval 1,15 MW ning aastane elektritoodang ca 7000 MWh aastas, millest piisab aastas umbes 3000 Eesti perele. Linnamäe hüdroelektrijaama paisu kõrgus on ligi 12 meetrit ja laius 145 meetrit.

Sel aastal tähistab Eesti energeetika mitut juubelit. Eesti Energia peab mais oma 75. sünnipäeva ning jaanuaris möödus 65 aastat ettevõtte elektri tootmise algusest. Juubeleid tähistavad ka Eesti ja maailma suurimad põlevkivielektrijaamad: Balti elektrijaam saab sel aastal 55. aastaseks ja Eesti elektrijaam tähistab 45 aasta möödumist ettevõtte sünnist. Lisaks tähistavad sel aastal juubeleid ka Eesti Energia Tehnoloogiatööstus (55), Eesti Energia Tehnoloogiatööstuse testimiskeskus (50) ja Eesti Energia Kaevanduste logistikaettevõte (65).

Eliis Vennik
Eesti Energia
Pressiesindaja
eliis.vennik@energia.ee
+372 715 12 18
+372 57 830 756