Iseteenindus

Uuenevas Energia avastuskeskuses sai paika esimene eksponaat

22.11.2013
Energia avastuskeskuses tähistati täna esimese eksponaadi kohalejõudmist. Ainulaadses teaduskeskuses, mis taasavatakse 2014. aasta suvel, seati esimese eksponaadina sisse 1,4 tonni kaaluv põlevkivivagonett.

Jaanuaris algasid üle 13 aasta nii lastele kui täiskasvanuile avastusrõõmu pakkunud keskuses rekonstrueerimistööd, mille käigus kujuneb sellest 2014. aasta suveks Euroopas ainulaadne energia ja loodusteaduste teemadele keskenduv keskus. Tänaseks on lammutustööd ajaloolises Tallinna elektrijaama hoones lõppenud ja käimas keskuse ehitustööd.

Täna oma kohale paigaldatud esimene eksponaat vedas alates 1982. aastast põlevkivi nüüdseks suletud Eesti Energia Viru kaevanduses. Aastate jooksul veeti selle põlevkivivaguniga kokku üle 320 tuhande tonni mäemassi. Energia avatuskeskuses leiab koha veel kokku sadakond püsieksponaati kaheksal teema-alal. „Siin toimuma hakkavad püsi- ja vahetatavad näitused energia, klassikalise füüsika, heli, optika, matemaatika ning teistel teemadel on mõeldud avastamiseks, katsetamiseks ja mängimiseks,“ rääkis Energia avastuskeskuse juhataja Kertu Saks.

„Peasaali on valmimas näiteks välgusaar, kuhu koondame kõik elektrit nähtavaks tegevad eksponaadid. Energianäitustel tutvustame mänguliselt nii elektritoomise ajalugu, tänapäeva kui ka tulevikku. Helinäitusel teeme hääled füüsiliselt nähtavaks ja tuntavaks. Nii võib külastaja näiteks kõuemürinale istuda. Väga oluliseks eksponaadiks on 100 aastat vana elektrijaam ise oma põneva sisseseadega,“ tutvustab uueneva avastuskeskuse juht plaane. Lisaks avatakse muuhulgas avastuskeskuses uus täiskuppel-planetaarium virtuaalsete kosmoselendude läbiviimiseks ning luuakse võimalused seminaride, füüsikatöötubade ja laboratooriumitundide korraldamiseks.

„Kuuleme tihti erinevaid praktikuid rääkimas vajadusest tõsta reaalainete õpetamise kvaliteeti meie üldhariduskoolides ning sellest, et noored võiksid rohkem valida oma tulevaseks erialaks inseneeria. Peatselt taassündiva Energia avastuskeskuse näol on lõpuks ometi astutud nüüd ka üks konkreetne samm selles suunas. Eesti Energia panustab projekti nii rahaliselt kui sisuliselt ning meil on väga hea meel anda avastuskeskusele üle nende väljapaneku esimene eksponaat,“ rääkis Eesti Energia juhatuse liige ja Energia avastuskeskuse nõukogu esimees Margus Rink.

Energia avastuskeskuse püsiekspositsioonid loob Eesti ainuke interaktiivsetele eksponaatidele spetsialiseerunud tootja OÜ Ten Twelve. Energia avastuskeskuse ehituse ja ekspositsiooni on projekteerinud KAOS Arhitektid OÜ. Projekti kogumaksumus on 3,7 miljonit eurot. Projekti rahastab 85% ulatuses EAS Piirkonna Konkurentsivõime tugevdamise meetmest. Omafinantseeringu katab Eesti Energia. 2013. aasta jaanuaris alguse saanud arendusprojektiga restaureeritakse miljööväärtuslik Tallinna vana elektrijaama originaalsisuga hoone, mis käesoleval aasta märtsis sai saja-aastaseks.

Avastuskeskuse asutajateks on Eesti Energia AS, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna linn ja AS Tallinna Soojus.

Energia avastuskeskus tegutseb renoveerimise ajal Vabaduse väljaku all asuvas näitustesaalis ning Tallinna Tehnikaülikooli juures avatud Mektory innovatsioonikeskuses.

Eliis Vennik
Eesti Energia
Pressiesindaja
eliis.vennik@energia.ee
+372 715 12 18
+372 57 830 756