Iseteenindus

Eesti Energia koostas lastele suunatud energiasäästu õppematerjalid

08.10.2013
Selle nädala jooksul jõuavad 550 Eesti põhikooli ja gümnaasiumi Eesti Energia koostatud energiasäästu õppematerjalid. Materjali abil saavad õpetajad viia 3.-4. klassides läbi koolitunni sellest, kuidas hoida kodus kokku elektrit, kütteks kuluvat energiat ja vett.

Õppematerjali koostades tegi Eesti Energia koostööd õpetajatega. Möödunud sügisel viidi materjali põhjal 25s Harjumaa, Tartu ning Muhu koolis rohkem kui 600le õpilasele läbi näidistunnid, mille eesmärk oli värskelt valminud materjali koolides testida ning materjali lähtuvalt tagasisidest täiustada.

„Energiasäästu õppematerjalid sobivad hästi 4. ja 3. klassidele. Lapsed saavad piltide põhjal arutleda, ohuallikaid leida ja väiteid järjestada. Laiema silmaringiga lapsed saavad omi teadmisi näidata ning sellest õpivad omakorda teised. Näidistundide pinnalt võib öelda, et lastele tund meeldis, andis uusi ja kinnistas olemasolevaid teadmisi, teemaarendus hoidis hästi laste tähelepanu,“ sõnas Tallinna Kristiine Gümnaasiumi klassiõpetaja Saila Kiik.

„Õppematerjali koostamisel lähtusime sellest, mida lapsed energia ja selle kokkuhoiu kohta juba teavad ja mis võimalused on lastel iseseisvalt energiakasutust piirata. Just sel põhjal on tunni raames õpetatavad põhitõed peamiselt käitumuslikud,“ selgitas Eesti Energia energiasäästu projektijuht Teet Kerem ja rõhutas, et materjali koostamisel peeti silmas ka seda, et õppematerjal toetaks riiklikku õppekava.

Keremi sõnul näitasid möödunud aastal koolides läbiviidud tunnid, et lapsed teavad küll seda, et tuli tuleb ruumist lahkudes kustutada ja hammaste harjamise ajal tuleb kraan kinni keerata, ent vähem teati näiteks, kuidas tuba õigesti tuulutada ja köögis energiat kokku hoida ning et seinakontakti jäetud laadijad tarbivad elektrit.

Eesti Energia energiasäästu õppematerjalidega saab tutvuda siin »

5 energiasäästu soovitust, mis on jõukohased ka lastele:

Valgustus: lülita välja
Keskmises majapidamises kulub valgustusele aastas ligi 70 eurot, ehk 20-25% kogu elektrikulust. Just seetõttu tuleb ruumist lahkudes või päevasel ajal lambid välja lülitada. Ühtlasi tuleks toas kasutada vaid neid valgusteid, mida on parasjagu tarvis. Nii näiteks pole mõtet põletada laualampi, kui laua taga parasjagu ei istuta ning päeval tuleks pigem kardinad eest tõmmata kui lambivalgusel elada.

Küte: tuuluta vaid lühiajaliselt
Lastele tuleks meelde tuletada, et kui tuba tundub liiga palav, tasub aken avada tuulutamiseks vaid lühiajaliselt. Ühtlasi ei tasuks hoida akent pidevas tuulutusasendis (mikrotuulutus), sest sedasi pääseb kogu soojusenergia aknast välja. Samal põhjusel tuleks alati enda järel sulgeda välisuks.

Vesi: keera kinni või vähenda survet
Nõude pesemisel ei tohiks lasta veel suurel survel niisama joosta, sama kehtib hambapesul. Kui voolavat vett parasjagu tarvis pole, tuleks kraan sulgeda. Ühtlasi ei ole vaja nõusid pesta tulises vees. Vee puhul kehtib lihtne reegel – veekulu hoiad kokku vähem vett kasutades, energiakulu alaneb aga seetõttu, et vee soojendamiseks kulub vähem energiat.

Külmik: sulge uks korralikult
Külmiku uks tuleb alati korralikult sulgeda, sest kogu sooja õhu, mis külmkappi pääseb, peab külmik uuesti jahutama. Iga ukse avamisega pääseb külmikust keskmiselt välja 30% külmast õhust. Seega – mida pikemalt avatud külmiku ees oma soovide üle mõtiskleda, seda suurem on külmiku energiatarve.

Laadijad: ühenda seinakontaktist lahti
Kõik seinastepslisse jäetud adapterid ja laadijad tarbivad elektrit. Energia säästmiseks tuleks need alati pärast kasutamist seinakontaktist välja tõmmata. Vihje vanematele – see soovitus puudutab ka elektrihambaharjade laadijaid ja seinakontakti jäetud pardleid.

Eliis Vennik
Eesti Energia
Pressiesindaja
eliis.vennik@energia.ee
+372 715 12 18
+372 57 830 756