Iseteenindus

Eesti Energial valmis Frankfurdis piloottehas

11.06.2013
Eesti Energia tütarettevõte Enefit Outotec Technology avas Frankurdis ainulaadse Enefit-tehnoloogial põhineva piloottehase, mis võimaldab testida õli tootmist erineva päritoluga põlevkivist. Piloottehase esimesed testid viiakse läbi Eesti põlevkiviga, esimene õli on Eesti põlevkivist toodetud. Lähitulevikus algavad ka katsetused Utah´ ja Jordaania põlevkividega.

Eesti Energia juhi Sandor Liive sõnul on piloottehase eesmärk katsetada Enefit-tehnoloogiat erinevat tüüpi põlevkivide töötlemisel, koguda andmeid tehnoloogia kohandamiseks ning toota põlevkiviõli proovipartiisid analüüside läbiviimiseks. „Piloottehase avamine on arendusprojektide jaoks väga tähtis verstapost. Nii Jordaania kui Utah` põlevkivist oleme ka väiksemas katseseadmes õli juba tootnud, ent mida suurem on seade, seda tõetruum on ka katse tulemus. Saame nende andmete põhjal hinnata, milliseid arendusi on tehnoloogias selle erinevatele põlevkividele kohandamiseks tarvis teha. Piloottehas suurendab ka oluliselt meie võimekust pakkuda Enefit-tehnoloogiat klientidele üle maailma,“ ütles Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive.

Tänasel põlevkivisümpoosionil rääkis Enefit-tehnoloogial põhineva piloottehase käivitamisest EOT insener Richard Sherritt. Piloottehase projekteerimine algas 2010. aastal, ehituse ettevalmistus 2012. aasta alguses. Piloottehas kasutab tunnis põlevkiviõli tootmiseks kuni 300 kg põlevkivi.

Eesti insenerid, operaatorid ja uurijad on tegelenud üle 60 aasta Enefit tehnoloogia arendamisega. Enefit tehnoloogia on tänaseks maailma kõige suurema ühikvõimsusega, efektiivsem ja väikseima keskkonnamõjuga põlevkiviõlitootmise tehnoloogia, kasutades ära üle 90% põlevkivis sisalduvast energiast õli, gaasi ja elektri tootmiseks.

Saksamaal Frankfurdis asub Eesti Energia ja tehnoloogiaettevõtte Outotec ühisettevõte Enefit Outotec Technology. Üheksa töötajaga ettevõte asutati 2009. aastal. Enefit Outotec Technology arendab ja turustab Enefit-tehnoloogiat ja selle protsesse õli, gaasi ja elektri tootmiseks põlevkivist ja teistest süsivesinikku sisaldavatest toormetest.

Lisainfo: www.enefit.com/et/eot

Eliis Vennik
Eesti Energia
Pressiesindaja
[email protected]