Iseteenindus

Eesti Energia vedelkütuste tootmine ja müük oli aegade suurim

14.03.2013
Eesti Energia Õlitööstus tootis ja müüs möödunud aastal läbi aegade suurima koguse põlevkiviõli. Vedelkütuseid tootis õlitööstus 2012. aastal 211 075 tonni, mis on 14% enam kui aasta varem. Kütuste müük ulatus rekordilisele tasemele, enam kui 203 100 tonnini, olles samuti 14% võrra suurenenud.

Tootlikkuse kasv oli tingitud Eneft140 õlitehase kõrgest 82,5% töökindlusest, mis on võrreldes viie aasta taguse ajaga pea kaks korda tõusnud.

„Nii hea tulemuse saavutasime sihikindla viieaastase tööga, mille jooksul tõsteti seadmete töökindlust tänu uute tehnoloogiliste lahenduste rakendamisele ja remonditööde optimeerimisele. Eesmärgiks ja ka tulemuseks oli oluliselt kiirendada remontide läbiviimise aega," räägib õlitööstuse juhatuse esimees Igor Kond. Tema sõnul mängisid kõrgete tulemuste juures suurt rolli 30-aastases Enefit140 tehnoloogiat kasutavas õlitehases väga kiiresti ja efektiivselt läbiviidud hooldus- ja kapitaalremondid. „Tänu sellele on meie tootlikkus viimase viie aasta jooksul pea kaks korda kasvanud," tõdeb õlitööstuse juht.

Häid majandustulemusi aitas saavutada ka kütteõli kõrge maailmaturu hind. Möödunud aastal oli raske kütteõli keskmine hind 515,7 €/t, mis on 13% kõrgem kui 2012. aastal kui keskmiseks hinnaks oli 456,6 €/t.

Õlitööstus müüb põlevkivist valmistatud kütteõlisid, millel on erinevad kasutusomadused. Toodetel on madal väävlisisaldus ja viskoossus. Lisaks kütteõlidele toodab õlitööstus ka uttegaasi, mida kasutatakse elektritootmiseks Narva Elektrijaamades. Õlitööstuse toodete peamised tarbijad on soojatootjad, energeetikaettevõtted, teedeehitajad, põllumajandustootjad ning laevakütuste tootjad ja müüjad.

Enefit-tehnoloogiasse on koondatud tööstusliku õlitootmise kogemused, mis on saadud Eestis enam kui 100-aastase põlevkivi töötlemise ajaloo jooksul. Eesti Energia Õlitööstuse insenerid on protsessi arendamisega tegelnud rohkem kui 30 aastat.

Eesti Energia toodab igal aastal põlevkivist enam kui miljon barrelit põlevkiviõli. Põlevkivi kaevandamise ning energia tootmise ja jaotamisega kaasnevad keskkonnamõjud, mille vähendamiseks teeb Eesti Energia aktiivset koostööd teadus- ja uurimisasutustega, heakorrastab ja taastab kaevandusalasid, on vähendanud vee kasutamist vedelkütuste tootmisprotsessis jne.

Eliis Vennik
Eesti Energia
Pressiesindaja
eliis.vennik@energia.ee
+372 715 12 18
+372 57 830 756