Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Päikesepaneelide hooldamine: kuidas seda õigesti teha?
Taastuvenergia

09.02.2021

Üks päikesepaneelidega seonduv müüt on see, et paneele on tülikas hooldada. Tegelikult see nii ei ole ja paneelide puhtana hoidmine on palju lihtsam, kui kiputakse arvama. Tuul, vihm ning lumi on neile üsna piisav loomulik hooldus.

Võrdluseks – näiteks lõunamaades on päikesepaneelide tootlikkus võrreldes Eestiga küll suurem, kuid ka hooldusele kulub palju enam raha. Soojadel maadel nimelt koguneb paneelidele palju tolmu ja puhastamiseks tuleb kasutada erinevaid hooldusmasinaid ning -vahendeid.

Üldine soovitus paneelide omanikele on hinnata teatava regulaarsusega visuaalselt päikesepaneelide olukorda ning eemaldada neilt ettevaatlikult külma puhta vee ja pehme pesukäsnaga mustus, mida vihm ja tuul pole suutnud pikema aja jooksul eemaldada. Kindlasti ei tohi kasutada puhastusvahendeid, karedat käsna, paneelide pinda kraapida ega tugevalt hõõruda, sest see võib paneelide pinda kahjustada.


Talvine lumi on hea abimees

Sageli arvatakse, et külm ja lumine periood mõjub paneelidele halvasti. Tegelikult on vastupidi – lumerohke talv on energiakogujatele väga hea, sest lumi puhastab paneele loomulikul moel. See tähendab, et ilm teeb paneelide suurpuhastuse omaniku eest ära.

Talviti paneelidele langev lumi ei riku neid, sest läbi õhema lumekihi kumavast valgusest toodetud elekter aitab paneele üles soojendada, mis omakorda toob kaasa lumekihi maha libisemise või sulamise.

Kel aega ja soovi, võib paksu lume harjaga õrnalt paneelidelt maha lükata. Sel juhul sulab jää päikesepaistelisel päeval paneelidelt lihtsalt kiiremini. Koristushoos peab vaid meeles pidama, et kindlasti ei tohi jääd mehaaniliselt eemaldada, sest nii võib paneele vigastada.

Kui päikesepaneelide ümbruses hakkavad suvel kasvama kõrged taimed, võiks needki parema tootlikkuse ja õietolmu tekkimise pärast eemaldada.

Kontrollida tasub ka elektrisüsteemi

Kuna kõik elektrisüsteemid kuluvad ja vananevad ajas, tasub ka aeg-ajalt kontrollida kõiki elektrilisi ühendusi ning inverteri korrasolekut.

Päikeseelektrijaam on elektripaigaldis, mille kontroll tuleb kindlasti jätta professionaalsetele elektrikutele, kes tagavad, et elektriühendused on korrektsed ja ohutud ning on kasutatud õigeid kinnitusvahendeid. Professionaal annab ka tehtud töödele garantii.

Elektrisüsteemide hooldus käib üldjuhul käiduteenuse alla ehk käiduteenust tellides saab lepingusse lisada ka päikeseelektrijaama kontrollimise.