Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

6 etappi mõttest teostuseni: just nii saad päikesepaneelid oma kodu katusele
Kodu, Taastuvenergia

30.11.2020

Üha rohkem toodetakse Eestis elektrit mitte suurtes elektrijaamades, vaid väikestes – ärihoonete, korteriühistute ja erahoonete juures. Suurima tõuke selleks on andnud päikesepaneelide tehnoloogiline areng.

Viimastel aastatel on teadlikkus päikesepaneelidest ja nende kasutuselevõtt eestlaste seas suurenenud. Päikesepargid pole pelgalt uus kuum trend, vaid pikaajalises plaanis selgelt ära tasuv investeering, mis samuti tõstab hoone turuväärtust. Tänaseks päevaks on päikeseelektrijaama rajamise kulud vähenenud, süsteemide efektiivsus ja vastupidavus see-eest suurenenud.

Vastupidiselt enamlevinud arvamusele on Eesti on igati hea koht, kus päikesest elektrienergiat toota. Näiteks suvel algab Eestis valge päevaaeg varem ja lõpeb hiljem kui Kesk-Euroopas. Jagame nõuandeid, milliseid samme astuda, kui on tekkinud huvi päikesepaneelide paigaldamise vastu.

1. Leia sobiv pind

Päikeseelektrijaama saab paigaldada nii katusele kui ka maapinnale. Katuse puhul on sobiv nii lamekatus kui ka kaldega katus. Kuna paneelide eluiga küündib kolmekümne aastani, võiks paigaldamisel mõelda sellele, et ka katus peaks olema suuteline olema nii kaua vastu pidama. Kandevõimet ja katusekonstruktsiooni sobivust saavad aidata hinnata paneele paigaldavad eksperdid.


2. Arvuta, palju säästaksid

Päikesepargi ehitus on investeering, mille tasuvust tuleb eelnevalt täpselt hinnata. Päikesepaneelide tasuvusaeg sõltub mitmetest teguritest, peamiselt valitud päikesepaneelide komplektist, elektritarbimisest (kui suur on omatarve ja kui suur osa edastatakse võrku), finantseerimistingimustest, krediidikulukuse määrast ning riiklikest toetustest.

3. Küsi täpne hinnapakkumine

Kui kalkulaatori tulemusel tundub rahaline võit mõistlik ning investeering teostatav, küsi juba täpsemat hinnapakkumist. Sellisel juhul vaatavad insenerid objekti üle ning teevad põhjalikuma analüüsi. Selleks tasub valida enda partneriks usaldusväärne ettevõte, kes projekteerib täpselt ning annab kliendile ausaid lubadusi.

Eesti Energia eksperdid on Teile toeks igal sammul – ideest teostuseni. Vajadusel osaleme korteriühistute koosolekutel või pakume isiklikke konsultatsioone. Päikesepaneele on võimalik soetada ka kuumaksepõhise lahendusega, millega saad hakata elektriarvelt kokku hoidma kohe, ilma et peaksid suurt summat koguma ja investeeringu alla kinni panema.

4. Vali partner ja löö käed!

Hinnapakkumise sobivusel saab sõlmida lepingu, misjärel saab alustada ettevalmistavate tegevustega, sealhulgas projekti koostamisega ning vajalike lubade ja dokumentide vormistamisega. Vastupidava ja kvaliteetse päikeseelektrijaama projekteerimine on täppisteadus. Selleks, et paneelid tootlikud oleksid ning esimese suurema tuulega katuselt alla ei lendaks, peavad nii projekt kui ka paigaldus olema kvaliteetselt teostatud. Kui jaam on planeeritud oskamatult ja lohakalt, võib selle tasuvusaeg kujuneda märkimisväärselt pikemaks.

5. Paigaldus

Kui projekt on koostatud, siis on jäänud vaid paneelide ning inverteri paigaldamine ning võrku ühendamine, mis peaks üldjuhul toimuma paari päeva jooksul.

Alusta paigaldusega nüüd!

Kuigi praegu on päevad juba võrdlemisi pimedad, on sügis parim aeg päikeseelektrijaama planeerimise alustamiseks, sest sellisel juhul saab päikesepark kevadeks valmis ning võimalus on osa saada pea kogu järgmise aasta päikeseelektri toodangust.

Huvi korral küsi Eesti Energiast täpsemat hinnapakkumist, misjärel müügiinsenerid vaatavad objekti üle, teevad tasuta põhjaliku analüüsi ja annavad nõu. Kohe saab küsida ka järelmaksu pakkumise.