Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Kuidas kodus toodetud päikeseenergiat võrku tagasi müüa?
Kodu, Taastuvenergia

13.07.2020

Päikesepaneelidega elektrienergia tootmine ei pea enam ammu piirduma isikliku tarbega. Kui paneelid toodavad rohkem elektrit kui kodus kulub, saab energiat edasi müüa elektrivõrku.


Elektri müümine võrku on imelihtne

“Eesti Energia ostab oma klientidest elektritootjatelt elektrit tagasi tunnipõhise börsihinnaga, millest on lahutatud konkreetse tootja parameetritest sõltuv marginaal”, ütleb Eesti Energia energiateenuste juht Sten Aan. Tagasimüüdava energia hind sõltub selleläbi täielikult energiaturu üldisest olukorrast, käies samaaegselt kaasas ka elektri hinnaga hulgiturul.

Lepingu sõlmimise järel toimub tasaarveldus automaatselt ning toodetud elektri eest makstav summa lahutatakse kliendi elektriarvest. Aan ütleb, et Eesti Energia pakub headel tingimustel ka Rohelise Energia elektripaketti, mis annab võrgust ostetavale elektrile võimaluse olla täiesti roheline.

Tootjaks saamine nõuab erinevaid lepinguid

Et isikliku väikese päikesepargi idee kanda saaks kinnitada, tuleb esmalt esitada võrguettevõttesse taotlus. Avaldusejärgselt sõlmitakse elektritootjaks saamise leping, mille käigus vahetatakse välja elektriarvesti, sest vaid nii saab toimuda mõlemas suunas arvestamine.

Kui paneelid on püsti pandud, tuleb sõlmida elektritootja võrguleping oma jaotusvõrguettevõtjaga, nagu näiteks Elektrileviga. See toimib kahesuunalise liikluse garantiina. Paneelipargi rajamisel on mõistagi tähtsad omavalitsusest hangitavad ehitus-ja kasutusload, millega Eesti Energia oma kliente abistab.

Viimasena tuleb alla kirjutada väiketootmise lepingule vabalt valitud elektrimüüjaga, näiteks Eesti Energiaga, kes ostab ära nii toodetud elektrit kui ka müüb seda vajadusel juurde.

Loe väiketootmise kohta lähemalt »