Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Kõik, mida pead teadma: kodumasinate energiamärgised
Kodu, Sääst

25.01.2023

Pesu pesemine, toidu valmistamine ja säilitamine – need on igapäevategevused, mis mõjutavad suuresti kuu lõpus postkasti jõudvat elektriarvet. Otsides viise, kuidas kulutusi vähendada, tasuks muuhulgas kontrollida üle oma kodumasinad ja nende energiatarbimine. Siinkohal tulevadki appi energiamärgised.

Energiamärgised annavad tarbijale vajalikku teavet seadmete energiatõhususe kohta ja võimaldavad seda võrrelda teiste samaväärsete kodumasinate energiatarbimisega. Nii saab tarbija langetada teadlikumaid otsuseid uue kodutehnika soetamisel ja vähendada seeläbi oma hoone igakuist energiakulu.

Energiaklassid liigituvad seitsmeks: A-st G-ni, millest igaüht iseloomustab oma värv. Reeglina on nii, et mida tumedam roheline (näiteks energiaklass A või B), seda vähem elektrit seade kulutab.

Mis on võrreldes varasemaga muutunud?

Alates 2021. aastast on kolmes kategoorias – pesumasinad, külmikud ja nõudepesumasinad – kasutusel uuenenud energiaklassi märgised. Suurimaks erinevuseks on plussmärke sisaldavate märgiste kaotamine. Muudatuse eesmärk oli muuta energiaklasse selgemaks ja võimaldada tulevikus kõrgemate hinnete määramist veelgi energiatõhusamatele seadmetele.

See tähendab, et varasema skaala järgi A++ energiaklassi kuulunud seade võib nüüd kuuluda C energiaklassi. Seadme energiakulu püsib seevastu endisena.

Võrdlev graafik uue ja vana energiamärgise vahel
Enne 2021. aastat kasutusel olnud energiamärgised võrreldes tänastega

Mida energiamärgiselt veel välja lugeda võib?

Lisaks energiaklassile on energiamärgisel välja toodud konkreetse seadme või mudeli energiatarbimine, info selle mahutavuse ning mürataseme kohta. Müratase on samuti jaotatud 4 kategooriasse – A, B, C ja D. Kusjuures A kategooria tähendab vähem kui 30 dB ja D rohkem kui 42 dB müra.

Lisatäiendusena on kõikidel energiamärgistel olemas QR kood, mis on ühendatud Euroopa Liidu toodete andmebaasiga EPREL. Koodi skännimisel avaneb toote infoleht ja tarbijal on võimalik lugeda täiendavat infot energiamärgise kohta.

Seletav graafik kuidas eristada vana ja uut energiamärgist külmiku näitel
Kuidas eristada vana ja uut energiamärgist külmiku näitel

Kui energiasäästlikud on sinu kodumasinad? Mine ja saa teada! Energiamaailmas toimuvaga kursis olemiseks hoia silm peal meie Energiatarkuse blogil.