Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Börsihind on kerkinud rekordtasemele: mida saad teha, et arved oleksid väiksemad?
Kodu, Sääst

08.09.2021

Elektri börsihind on viimastel nädalatel hüpanud enneolematutesse kõrgustesse. Selgitame, miks kõrged hinnad tekivad, keda mõjutavad ning kuidas saad end kõrgemate börsihindade vastu kaitsta.

Elektri hind kujuneb Põhjamaade ja Baltimaade ühisel elektriturul ega sõltu ülemäära palju sellest, millised elektrijaamad just Eestis töötavad. Kui ilmastikust tingituna ei saa tuule-, päikese- ja hüdroelektrijaamad piisavas mahus töötada, tuleb käivitada gaasi- ja kivisöejaamad, mille omahind on keskkonnamaksude ja kütuse hinna tõttu lihtsalt kõrgem.

Miks elektrihind nii kõrge on?

Siin ei ole ühte põhjust, vaid tegurite kombinatsioon. Tänavu on nõudlus elektri järele olnud suur nii talvel, mil oli pakast, kui ka suvel, kus elektrit kasutati jahutuse eesmärgil. Samuti on majanduskeskkond aktiivne – tarbimine on 8% suurem kui mullu.

Kogu klientide tarbitav elekter ostetakse Põhjamaade ja Baltikumi ühiselt elektriturult. See tähendab, et elektri hind ei kujune ainult sellest, millised elektrijaamad töötavad Eestis, vaid regioonis tervikuna.

Sel aastal on meie turupiirkonnas olnud vähem tuult ja vähem sademeid ehk hüdroenergiat. Suurem tootmise koormus on langenud gaasi- ja kivisöejaamadele, mille omahind on kallim. Seda nii kõrgema CO2 hinna tõttu kui ka gaasi hinna mitmekordse kallinemise tõttu. Lihtsustatult: kui ei saa töötada odavad elektrijaamad, töötavad kallimad.


Keda kõrge börsihind mõjutab?

Kõrge börsihind puudutab neid tarbijaid, kes on valinud Muutuva paketi, sest sel juhul on elektriarve kujunemine seotud börsihinnaga. Kui sul on Muutuv pakett, tasub olla börsihindadest teadlik, et saaksid odavamast hinnast kasu lõigata ja kallima hinnaga tundidel tarbimist vähendada.

Kui oled valinud endale fikseeritud hinnaga paketi, näiteks Kindel või Võrdne, ei mõjuta sind elektribörsi hinnakõikumised ja hinnarisk jääb elektrimüüja kanda.

Mida kliendina teha saan?

Erakliendina tasub kaaluda üha hoolikamalt läbi, kas eelistada fikseeritud hinnaga paketti või võtta hinnakõikumiste risk ning otsustada börsihinnast sõltuva paketi kasuks.

Erinevate elektripakettidega saad tutvuda meie kodulehel ning kui soovid enda tänast elektripaketti muuta, saad seda mugavalt teha meie e-teeninduses.

Kui oled valinud börsipaketi, saad oma arvet vähendada, kui nihutad oma tarbimist kõrgema hinnaga tundidelt madalama hinnaga tundidele.

Eesti Energia kliendid saavad jooksvaid elektri börsihindasid näha Eesti Energia mobiiliäpist. Paljud börsipaketiga liitunud kliendid kasutavad seda infot selleks, et ajastada oma kodumasinaid (pesumasinat, boilerit, elektrikerist) tööle kõige soodsama hinnaga tunnile ning seeläbi võita.

Üha rohkem on aga neid, kes soovivad pikaajalist kindlust hinnakõikumiste vastu ja selleks on hea lahendus hakata ise päikesepaneelide abil elektrit tootma.

Tarbides kohapeal toodetud elektrit jääb ostmata kallis võrguelekter, kus on sees võrgutasud, aktsiis ja maksud. Päikesepaneelide paigaldamine on üks lihtsamaid viise hakata ise rohelise elektri tootjaks. Üldiselt on võimalik päikesepaneelidega vähendada elektriarvet poole võrra.

Kas hind jääbki kõrgeks?

Prognoosimine on tänamatu töö. Väga palju sõltub ilmastikust. Sügisel võime eeldada, et tugevneb tuul ja turule jõuab rohkem odavamat taastuvenergiat. Ilmade jahenedes käivituvad ka soojust tootvad elektrijaamad suuremas mahus, mis samuti leevendab nõudlust ja peaks hinda allapoole tooma.

Samas näeme, et ette kaubeldavate elektrikoguste hind on tavapärasest kõrgemal tasemel ehk hinnatase saab võrreldes eelmise aastaga olema kindlasti kõrgem.

Loe lähemalt ka energiasäästu kohta:

Kõrged elektriarved kimbutavad? Abi saad just neist lahendustest »
Valmista kodu külmade ilmade saabumiseks ette juba täna »