Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Uued kodumasinate energiamärgised: lihtne nagu ABC
Kodu, Sääst

16.03.2021

Energiamärgis on kasulik visuaalne abimees, mis annab tarbijatele infot suurte kodumasinate energia- ja veetarbimise kohta ja aitab langetada mõtestatumat ostuotsust.

Märgise eesmärk on anda tarbijale korrektset infot energiatõhususe kohta ning võimaldada paremini võrrelda erinevaid tooteid. Seaduse järgi peab nii poes kui ka müüjate veebilehtedel olema märgis nähtav.

Aastatega on kodused elektriseadmed muutunud üha energia- ja kulutõhusamateks, mistõttu on ka poes märgise väärtus kerkinud tähtedeni A+, A++ või A+++. Pidevalt kasvavad plussmärgid ei täida oma esialgset eesmärki enam nii hästi kui varem, sest erinevate tähtede võrdlemine on nõnda päris keeruline. Selleks, et plussmärke oleks vähem ja võrdlemine lihtsam, otsustatigi kohendada energiamärgiste klasse.

Mis muutub energiamärgistes?

Uued energiamärgised puudutavad esialgu vaid pesumasinaid, pesumasin-kuivateid, külmikuid, sügavkülmikuid ja nõudepesumasinaid.

Senised "pluss" klassid nagu A+++, A++ ja A+ asendatatakse ühtse energiatarbimise skaalaga A kuni G. Seitsmeastmeline ja juba silmale tuttav värviskaala jääb alles.


Seoses mõõtemetoodika muudatustele pole võimalik otseselt teisendada vana klassi uuega. Uusi ja vanu energiamärgiseid omavahel võrrelda ei tasu, sest klassid on arvutatud täiesti erinevate meetodite alusel. Uued on võrreldavad uutega ja vanad vanadega.