Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Kellele sobib maaküte ning miks peaksid selle kasuks otsustama?
Kodu, Sääst

30.11.2020

Kodu soetades seisame me kõik otsuse ees, et millist kütet oma koju valida. Erinevaid küttelahendusi on mitmeid ja otsust tehes tuleb mitmetele olulistele aspektidele tähelepanu pöörata ja alternatiive kaaluda. Üheks heaks ja kõige efektiivsemaks lahenduseks on maaküte ehk maasoojuspump.

Maasoojuspump on kütteseade, mis kasutab maapõue salvestunud päikeseenergiat. Kevadel ja suvel sulatab päike maa sisse imenduva sadeveega pinnase üles. Selle energia "korjab üles" maakollektor ehk ühe meetri sügavusele rajatav horisontaaltorustik. Energia tuuakse spetsiaalse vedelikuga soojuspumpa ja kantakse edasi kütteveele, mis omakorda soojendab põrandat või radiaatoreid. Maasoojuspump kasutab soojusenergia pumpamiseks elektrienergiat.


Miks valida just maasoojuspump ja millega arvestada?

Maasoojuspump on elektriküttest 4 korda efektiivsem, madalamate küttekulude ja pikema elueaga. Maasoojuspumba eluiga küündib lausa 25 aastani, kuna seade ise koos kompressoriga asub siseruumis, ja on keskkonnasõbralik ning tuleohutu, kuna puudub põlemisprotsess.

Samuti on maasoojuspumbaga võimalik toota igapäevast kuuma tarbevett mitu korda efektiivsemalt kui elektriboileriga. Lisaks aitab see hoida kokku sinu aega, kuna ei ole vaja ise kütta.

Maasoojuspumba valimisel tuleb aga arvestada, et maakollektori paigaldamiseks peab maja ümber olema piisavalt suur maa-ala (ca 600 m2). Samuti on selline kütmislahendus maksimaalselt tõhus siis, kui majal on suurem küttevajadus.

Kellele sobib maaküte?

Maaküte sobib ideaalseks põhikütteseadmeks suurematesse majapidamistesse. Kui oled ehitamas uut eramut või soovid senise küttelahenduse täies mahus välja vahetada, siis saad tutvuda Eesti Energia poolt pakutavate lahendustega Eesti Energia kodulehel. Siiski kuna palju sõltub konkreetse kliendi eripäradest, siis enda kodule kõige sobivama lahenduse ja täpsema hinnangu saad küsida oma ala ekspertidelt.

Kui soovid kütet pigem lisakütteks, näiteks mõnda ruumi või korterit soojemaks saada, kütta ajutiselt kasutatavaid hooneid (nt suvilat) või toetada külmadel perioodidel olemasolevat küttesüsteemi, siis sobib sulle pigem õhksoojuspump.

Eesti Energia spetsialistid aitavad valida, kas sulle sobib kõige paremini maasoojuspump või peaksid kaaluma muid küttelahendusi, annavad nõu erinevate mudelite osas ning teostavad kogu paigalduse professionaalselt.