Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Küttekulude kokkuhoid: just selle lahenduse kasutuselevõtt võib aastas säästa sadu eurosid
Kodu, Sääst

03.11.2020

Külmade ilmade saabumine ja esimene lumesadu ei ole paljudele inimestele mitte rõõmus hetk, vaid märk, et ees seisab taaskord kõrgemate küttekuludega aeg. Samas ei pea see olema paratamatus ning on tõhusaid abivahendeid, mis aitavad küttekuludelt säästa.

Odavast õliradiaatorist või elektripuhurist märksa säästlikum lahendus on soojuspump. Soojuspump on populaarne küttesüsteem, mis on oma tööpõhimõttelt nii energiasäästlik kui ka rahakotisõbralik. Soojuspumba esialgne investeering võib olla küll kümme korda suurem, kuid kuna edaspidi on elektriarved märgatavalt väiksemad, tasub investeering end ka üsna kiiresti ära.


Kokkuhoid on märkimisväärne

Võrreldes elektriküttega on soojuspump kordades ökonoomsem. Õhk-õhk või õhk-vesi soojuspump kasutab elektriküttest keskmiselt 2-3 korda vähem elektrit. See tähendab, et kui elektriküttele kulus enne kuus 70 eurot, muutub õhksoojuspumbaga küttearve 20-30 euro suuruseks, tuues aastas säästu 480-600 eurot.

Kui seadet hästi hoida ja regulaarselt hooldada, on soojuspumba eluiga keskmiselt 15 aastat. Pumba ostu investeering tasub end ära aga juba kahe-kolme aastaga ja järgnevad kümmekond aastat on muretu kodusoojus garanteeritud.

Lisaks säästule on ka muid eeliseid

Kui kütad oma kodu elektriliste puhurite või radiaatoritega, on soojuspump märgatavalt madalamate küttekulude ja pikema elueaga. Kui kasutad täna ahikütet, on soojuspump tuleohutum ja keskkonnasäästlikum variant: puudub vajadus küttematerjalide ladustamiseks ning küte on suitsu-, tahma ja tuhavaba.

Asjatundlikel tehnikutel võtab soojuspumba paigaldamine aega vaid ühe või kaks päeva. Soojuspump sobib igasuguse suurusega eramule, kortermajale, paarismajale, nii büroohoonele kui ka tööstushoonele. Majasiseseks küttesüsteemiks võib olla nii põrandaküte kui radiaatorid ning soojuspumbaga on võimalik toota ka igapäevast tarbevett.

Igale inimesele sobib erinev lahendus

See, millise pumba tüübi peaksid valima, sõltub sinu vajadustest. Kui soovid soojemaks saada mõnda konkreetset ruumi või väiksemat korterit, kütta ajutiselt kasutatavaid hooneid või toetada külmadel perioodidel olemasolevat küttesüsteemi, vajad lisakütet, milleks sobib kõige paremini õhk-õhk soojuspump.

Kui vajad uuele eramule kogu küttelahendust või soovid senise küttelahenduse täies mahus välja vahetada, sobib pigem õhk-vesi või maasoojuspump. Viimased kaks võimaldavad ka tarbevett soojendada ja on ideaalne lahendus põhikütteseadmeks suurematesse majapidamistesse.

Kuidas leida enda kodule parimat variant?

Täpne tasuvusaeg ja investeeringu suurus sõltub aga konkreetse kliendi eripäradest. Enda kodule kõige sobivama lahenduse ja täpsema hinnangu saad siis, kui küsid pakkumist oma ala ekspertidelt.

Eesti Energia spetsialistid aitavad valida, kas sulle sobib kõige paremini õhk-õhk, õhk-vesi või maasoojuspump, annavad nõu erinevate mudelite osas ning teostavad kogu paigalduse professionaalselt. Lisaks teeme sulle hea pakkumise sobivale elektripaketile ning anname nõu riiklike toetuste osas.

Soojuspumba eest saab tasuda ka järk-järgult

Eesti Energia pakub koostöös Inbankiga ka kuumaksepõhist lahendust, millega saab hakata elektriarvelt kokku hoidma kohe, ilma et peaks suurt summat koguma ja seda investeeringu alla kinni panema.

Kliendi jaoks on lahendus tehtud võimalikult lihtsaks. Valida saab nulleurose sissemakse, puuduvad lepingutasud, haldustasud ning soovi korral saab ka jäägi ennetähtaegselt tagastada. Soojuspumba paigaldamisest saadav kasu on aga kohe nähtav.

Lähemalt soojuspumpadest