Iseteenindus

Blogi

Kasulikke ja nutikaid nõuandeid energiamaailmast

Head nipid, mille abil õpetada lapsi kodus energiat säästma
Kodu, Sääst

25.08.2020

Kõik tuled põlevad, vannivesi jookseb üle ääre, telekas üürgab, ehkki keegi ei vaata, telefon on seinas, kuigi aku on ammuilma täis laadinud, ja väike kokk unustas peale muffinite tegemist ahju jälle välja lülitada. Kas tuleb tuttav ette?

Selliseid olukordi tuleb ette pea igas peres. Siin on mõned nipid ja head harjumused, mille selgeks saades hakkavad lapsed hoopis sinu järelt tuld kustutama ning aitavad ka elektriarvel mõistlikkuse piires püsida.


Räägi neile kust tuleb elekter, soojus ja vesi

Lapsed on uudishimulikud ja maailma saladustesse pühendamine tõmbab nii mõnegi väikese poisi või tüdruku tundideks raamatute taha.

Kui tunned, et kodus on energia säästmisega probleeme ja lapsed ei saa aru, miks nad kraani kinni peavad keerama, kui hambaid pesevad, siis selgita neile, kust tuleb vesi ja soojus ning mismoodi jõuab majja elekter. Eriti tore on seda teha, lugedes koos mõnd põnevat pildiraamatut.

Veeda lastega aega looduses

Üks viis, kuidas saada lapsed ekraanide tagant eemale ja juurutada neis rohelist mõtteviisi, on veeta võimalikult palju aega värskes õhus. Suvel on mõnus korraldada väljasõite ja avastada Eestimaa loodust. Nii saad ka lapse loodust armastama ja hoidma panna.

Tore on minna kogu perega telkima. Nii õpivad lapsed seda, et puhas vesi on piiratud ressurss ja tervet pudelit ei tohi korraga ära juua või mängimiseks kasutada: sellest peab jätkuma ka söögi tegemiseks ja lõkke kustutamiseks.

Lapsed õpivad, et kuivkäimlas ei peagi vett peale tõmbama ja et pealampi niisama plõksutada ei tasu, sest nii võivad patareid kiiresti tühjaks saada.

Sügiselgi tasub looduses või parkides jalutamisega jätkata. Kui elate kiires tempos, on mõistlik teha nii palju toimetusi kui võimalik jala — juba jalutuskäik poodi on lastele seikluseks. Hea on ka, kui harjutate lapse vähemalt kord päevas õues mängima.

Kasuta lastega ühistransporti ja ratast

Energiasäästlikkuse ja rohelise eluviisi suurimad eeskujud lastele on vanemad. Seega, et kasvatada energiasäästlikke lapsi, sõitke koos bussi või rongiga. Ühistranspordis võid lapsele rääkida, kuidas ühte sõidukisse mahub korraga palju rohkem inimesi kui autosse ja kuidas me nii keskkonda hoiame. Hea ilma korral sõitke linna hoopis rattaga. Nii õpib laps, et peale auto on ka alternatiivseid liikumisvahendeid.

Kaasa elustiili muutusesse ka lapsed

Kui otsustad, et soovid olla energiasäästlikum, kaasa sellesse plaani ka lapsed. Tehke perekoosolek ja pange kirja energia säästmise reeglid. Reegleid võib hiljem lasta lastel joonistustega kaunistada ning need seinale või külmkapile kinnitada. Näiteks võite võtta perega ette ühise otsuse, et kõik üritavad duši all vähem aega veeta — nii kulub vähem vett.

Uurige kogu perega pesumasina seadeid ja võtke vastu teadlik otsus kasutada ökorežiimi. Siinkohal on lastele hea selgitada, kuidas pesumasin kasutab palju vett ja energiat ning ökorežiimiga saame seda vähendada. Näita lapsele, milline see nupp välja näeb, nii saab ta sind pesupesemisel aidata ja kontrollida.

Kehtestage peres reegel, et lülitate elektriseadmed pärast kasutamist välja. Nii juhtub ka lastel seda vähem, et tahvelarvuti ununeb sisse või lamp põlema. Jällegi anna lapsele ülesanne kontrollida, kas kõik elavad energiasäästlikult.

Selgita, miks peab arvuti välja lülitama ja mitte unerežiimile panema. Mida rohkem laps teab, seda rohkem ta asju enda ümber tähele paneb. Tehke reegliks ka see, et külmkapi uks peab alati kinni olema.

Et vältida pidevat ukse avamist, võite paika panna kindlad kellaajad, millal võib külmkapist midagi näksimiseks võtta. Avage uks vaid üks kord ja las üks pereliige toob snäkke ka kõigile teistele, et vältida ukse pidevat avamist ja sulgemist.

Hea reegel on hoida kardinaid kinni, kui toas läheb liiga palavaks. Nii säästad kodu jahutamise pealt. Jällegi võid lasta lapsel reeglist kinnipidamist kontrollida.

Võite ka teha kogu perega mängu, nii et iga pereliige saab teisele energiasäästliku käitumise eest preemiapunkte anda. Kui preemiapunkte on kogunenud kindel arv, on nii lapsed kui täiskasvanud ära teeninud midagi meelepärast.

Korralda elektrivaba õhtu

Elektrivaba õhtu pole ainuüksi energiasäästlik, vaid ka imeline võimalus argiõhtutesse veidike põnevust tuua. Leppige näiteks kokku, et üks õhtu nädalas on elektrivaba.

Nüüd on aeg teha kõiki neid tegevusi, milleks võib-olla tavaliselt aega ei jää: kaevake välja lauamängud, jutustage naljakaid või õudseid lugusid, mängige pilli, laulge või meisterdage midagi üheskoos. Lisaks energiasäästlikkusele olete ka ise positiivselt üllatunud, et perega ajaveetmine ei peagi alati tähendama koos teleka vaatamist.